Teknik Servis için Profesyonel Destek

Çalışkan Teknik Servis

İstanbul’un tüm semtlerine, ekonomik fiyatlar ile hızlı ve yerinde Arıza tespiti 7/24 müşteri Hizmetini ön planda tutarak Hizmet, kalite ve güven ile Kurumsal Servis Hizmeti vermekteyiz Şirketimiz kombilerde Beretta marka ve model Kombilerde olaşabilecek Arızaları listeledik, Amacımız Müşterilerimiz, Kombi Kullanıcıları ve Ustalarımızın Kombi Alanında Arızaları çözmesi adına Derlediğimiz Arıza Kodları ile İşlemleri daha Kısa sürede tamir ve bakımını kolaylaştırmak.

Beretta Kombi Arıza Tespiti

Beretta Marka Kombiler için Arıza kodları, Kombilerin çalışma prensibleri birbirine benzer olsa da markalarına göre farklılık gösterebilir. Beretta Kombi tamiri için ilgili markada uzmanlaşmış kişilerin işlem yapması gerekmektedir.

Beretta Kombilerde Arıza kodları ve Yapılması gereknler Aşağıda listelenmiştir

Beretta Kombi Arıza Kodları ve çözümleri

Mynute

Beretta Mynute A01 Arıza Kodu: Alev Yok

Bu arıza kodunda kırmızı led ışığı yanar. Kombi alev kesintisi olduğunda bu arıza kodunu vermektedir. Kombi resetlenerek 5-6 saniye bu şekilde bekletilmelidir. Ardından çalışma şekli yaz veya kış şeklinde belirlenerek çalıştırılmalıdır. Buna rağmen hala sorun devam ediyorsa servis çağırmalısınız.

Beretta Mynute A02 Arıza Kodu: Aşırı Isınma

Kombinin aşırı ısınarak maksimum ısı limitine çıkıldığını gösteren bir uyarı kodudur. Kırmızı led ışığı yanar. Bu durumda limit termostatı devreye girerek kombinin zarar görmesini engellemektedir. Kombide bu arıza kodu belirdiğinde kombi kapatılarak bir süre dinlendirilmesi gerekmektedir. Kombinin altındaki vanaların ve kalorifer petek vanalarının açık olduğundan emin olmalısınız. Daha sonra uygun mevsim moduna alınarak kombi tekrar çalıştırılabilir. Sorun devam eder veya sık sık tekrarlarsa servis çağırınız.

Beretta Mynute A03 Arıza Kodu: Baca Sistem Hatası

Kombi atık gaz tahliyesinin olması gerektiği gibi yapılamadığı zamanlarda kombi bu arıza koduyla birlikte kırmızı led ışığını da yakar. Bu durumda hermetik modellerinde bu arıza kodunun görülmesi tahliye bacasında veya kombi fanında arıza olduğunu göstermektedir. Bacalı modellerinde bu hata kodunun belirmesi ise yanmış gazların kombiden tahliyesinin sorunlu olduğunu gösterir. Büyük ihtimalle duman termostatın da arıza olduğunu ifade eder. Bu durumda kombi kapatılarak bir süre sonra yeniden aktif hale getirilmesi gerekmektedir. Yaz veya kış modlarından uygun olan modda kombi yeniden çalıştırılmalıdır. Sorun hala devam ediyorsa servis çağırınız.

Beretta Mynute A04 Arıza Kodu: Düşük Su Basıncı

Su basıncının yetersiz olduğu durumlarda kırmızı led ile birlikte su basıncının yetersiz olduğunu gösteren bir sembol de ekranda arıza koduyla birlikte belirir. Bu durumda öncelikle su basınç göstergesinde değerin kontrol edilmesi gerekmektedir. 0,5 barın altında bir değer görünüyorsa ilk olarak kombi konumunun “kapalı” konuma getirilmesi gerekmektedir. Ardından basınç 1,5 bar seviyelerine gelene kadar doldurma musluğundan kombiye su doldurulması gerekmektedir. Basınç 1,5 bar civarına geldikten sonra doldurma musluğu kapatılmalıdır. Eğer sorun hala devam ediyorsa ya da sık sık düşük basınçtan dolayı bu arıza kodu kombide görülüyorsa kalorifer tesisatında kaçak yahut kombi genleşme tankında sorun olabilir, servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

Beretta Mynute A06 Arıza kodu: Sıcak Su NTC Hatası

Kullanım suyu sensörünün devre dışı kaldığı durumlarda kombi kırmızı led ışıkla birlikte bu arıza kodunu ekrana yansıtır. Bu durumda kombi düzenli olarak çalışmaya devam etmektedir ancak 50 derece civarında olması gereken sıcak su ısı değerini sabitleyemediği için su sıcaklığında dengesizlikler görülür. Bu da kombinin sıcak su performansının yetersiz olmasına neden olmaktadır. Bu durumda gerek sıcak su kullanımında gerekse peteklerin yeterli düzeyde ısınmasında sorunlar yaşanma ihtimali oldukça yüksektir. Kombiden tam bir verim alınması imkânsızdır. Bu durumda kullanıcının yapabileceği bir müdahale bulunmamaktadır. Yapılması gereken servisle iletişime geçilerek arızanın tespitinin ve giderilmesinin sağlanmasıdır. Eğer sorun tamir edilmezse hem kombiden istenildiği gibi faydalanılamaz hem de kombinin ileride daha ciddi sorunlar ortaya çıkarmasına sebep olunabilir.

Beretta Mynute A07 Arıza Kodu: Kalorifer NTC Hatası

Isıtma devresi sensörünün devre dışı kaldığı durumlarda kırmızı led ışıkla birlikte ekranda bu arıza kodu görülür. Kombi bir süre bekleyerek sensörün görevini yerine getirmesini ister ancak sensör görevini yapamazsa kombi tamamen durur. Bu durumda servis çağırmalısınız.

Süper Exlusive

01 Arıza Kodu : Ateşleme Hatası

Bu arıza koduyla karşılaşırsanız eğer ilk yapmanız gereken gaz giriş vanalarını kontrol etmek olsun. Yani konut içinde gaz olduğundan kesin anlamda emin olun. Ayrıca kombi gaz girişindeki vananın da açık olması gerekir. Bu yüzden tüm gaz vanalarını kontrol ederek kombinize gaz geldiğinden emin olmalısınız. Gaz geliyor ise kombinize servis öncesi birkaç defa reset atabilirsiniz. Resetleme işlemi yaptınız ve kombiye gaz geldiğinden eminseniz eğer; anakart arızası, gaz armatörü arızası ya da elektrot sorunu olabilir. Arızanın teşhis edilmesi ve çözümlenmesi için mutlaka uzman servis yardımı alın.

02 Arıza Kodu : Limit Termostat Uyarısı

Aşırı ısınma sebebi ile limit termostat açık demektir. Bu sorunda servis öncesi ilk başta cihaza reset atmalısınız. Birkaç resetleme işleminden sonra kombi altındaki tesisat vanalarını ve petek vanalarını kontrol edebilirsiniz. Vanalar açık ise sorun kombidedir. Sirkülasyon pompasının sıkışması, kalorifer dönüş filtresinin tıkanması, tesisatta tıkanma ya da hava olması, ana eşanjörde kireçlenme olması, üç yollu vananın konum atlaması ya da arada kalması sorunları söz konusu olabilir. Arıza teşhisi ve onarımı için mutlaka uzman servis yardımı alın

03 Arıza Kodu : Baca Sistemi Arızası.

Atık gaz sistemi ile alakalı bir sorundur. Bu arıza durumunda cihazda hava akış sorunu vardır. Cihaza müdahale etmeden arızanın teşhis edilerek onarılması için uzman servis yardımı almanız gerekmektedir

04 Arıza Kodu : Düşük Su Basıncı Uyarısı

Kalorifer tesisatında su basıncının düşük olduğunu belirten arıza kodudur. Bu sorunda panel üzerinde bulunan bar göstergesine bakarsanız 1 bar altını gösterdiğini göreceksiniz. Beretta Super Exclusive model kombinin altında monteli olan doldurma musluğu ile basıncı 1,5 bara yükseltin. Uygulama sonrası arıza düzelir. Doldurma musluğunu mutlaka kapatın. İşlem bittiğinde sorun da düzelir. Ancak sorun olur da devam ederse eğer açma-kapama ve konum değiştirmesi düğmesini RESET yazan yere çevirin sonrasında cihaz hangi konumda ise (yaz veya kış) konuma geri getirin. Resetleme sonrası arıza yine düzelmiyorsa, işlemi yapamadıysanız ya da sorun çok sık yaşanıyor ise mutlaka servis desteği alın.

05 Arıza Kodu : Uzaktan Kumanda Hatası

Uzaktan kumanda bağlantılarında veya elektronik kartta sorun olabileceğini belirtir. Bu arıza durumunda cihaza müdahalede bulunmadan arızanın önce tespit edilmesi sonra onarılması için Beretta Servisi yardımı alın

06 Arıza Kodu : Kullanım Suyu Sensör Arızası

Sıcak su devresinde çalışan ntc de sorun olabileceğini belirtir. Bu arıza durumunda ntc kablolarında veya borularında sorun olabilir. Net teşhis yapılması ve arızanın çözümlenmesi için mutlaka uzman servis yardımı alın.

07 Arıza Kodu : Kalorifer Sensör Hatası.

Kalorifer devresinde çalışan ntc de sorun olabilir. Ayrıca ntc kablolarındaki kısa devre, kopma durumu ya da ntc borularındaki nemlenme sebebi ile de sorun yaşanabilir. Bu arıza durumunda cihazınıza müdahale etmeyin. Arıza teşhisi ve onarımı için servisi arayabilirsiniz.

Beretta Arte

Baretta Arte kırmızı ve sarı ışık sabit yanması : Yetersiz su basıncı hatası

Kombinizin su basıncı 1 barın altında olduğu için bu arızayı verir. Kombinin altındaki su doldurma musluğu vasıtasıyla basınç 1,5 bara gelene kadar su doldurun. Beretta Arte kombinizin su basınç manometresini kontrol edip su basıncını 1,5 barolarak ayarladıktan sonra kombiniz düzelecektir.Şayet kombi düzelmez ise en yakınteknik servisi çağırarak Beretta ARTE kombinizin su basınç sondasını , su basınç manometresini kontrol ettirin ve arızalı ise değiştirin. Şayet bunlarda sorun çıkmaz ise en son ve olması yüzde bir ihtimal olan ana kartınızı kontrol ettirin.

Baretta Arte kırmızı ışık sürekli yanması : Baca sistemi Arızası

Beretta Arte kombiniz eğer bacalı kombi ise ve kırmızı ışık sürekli sabit yanıyor ise baca limit termostadı arızalı ve bina bacası yeterli seviyede atık gazı dışarı tahliye edemiyor veya baca tıkalı olabilir. Bacanızın tıkalı olmadığından ve iyi çektiğinden emin olunuz. Bacanız tıkalı değil ve iyi çekiyor ise servis çağırınız.

Beretta ARTE kombiniz eğer hermetik kombi ise ve kırmızı ışık sürekli sabit yanıyorise; en yakın teknik servisi çağırarak Beretta Arte kombinizin Baca Fanını ve Hava Prosestadını ve gerekiyor ise Ana Kartını kontrol ettirmek veya tamir ettirmek olacaktır.

Baretta Arte kırmızı ışık yanıp sönmesi : Ntc Sensör Arızası

Kombinizin ana kartına sinyal gönderen Ntc sensörlerde arıza yahut kaplolarında temassızlık olabilir. Kırmızı ışığın yanıp sönme sorununun çözümü olarak Beretta Arte kombinizi resetleyiniz. Sorun tekrarlamaya devam ederse servis çağırınız.