Teknik Servis için Profesyonel Destek

Çalışkan Teknik Servis

Teknik Servisi işini Severek yapmaktayız ve Kalite, güven ile Hizmet vermekteyiz, Şirketimiz kombilerde Buderus marka ve model Kombilerde olaşabilecek Arızaları listeledik, Amacımız Müşterilerimiz, Kombi Kullanıcıları ve Ustalarımızın Kombi Alanında Arızaları çözmesi adına Derlediğimiz Arıza Kodları ile İşlemleri daha Kısa sürede tamir ve bakımını kolaylaştırmak.

Buderus Kombi Arıza Tespiti

Buderus Marka Kombiler için Arıza kodları, Kombilerin çalışma prensibleri birbirine benzer olsa da markalarına göre farklılık gösterebilir. Buderus Kombi tamiri için ilgili markada uzmanlaşmış kişilerin işlem yapması gerekmektedir.

Buderus Kombilerde Arıza kodları ve Yapılması gereknler Aşağıda listelenmiştir

Buderus Kombi Arıza Kodları ve çözümleri

FC

1 Arızası : Atık Gaz Sorunu
Bir nevi hava akış sorunu olarak da adlandırılabilir. Kombi bacalı model ise baca çekişinde problem olabilir. Hermetik modellerde ise Baca fanı, prosestat veya anakart arızalı olabilir. Kombiyi resetlemeniz rağmen sorun düzelmiyorsa arızanın net tesbit ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

2 Arızası : Aşırı Isınma Sorunu
Kombi içerisindeki suyun aşırı ısındığını ve bu sebeple cihazın aşırı ısınmaya karşı korumaya geçip bloke olduğunu belirten arıza kodudur. Fc model kombinizde bu sorunu yaşamakta iseniz; Öncelikle kombinin su basıncına bakın, basınç 1 bardan düşük ise 1,5 bara kadar su basın. Sonra resetleme işlemi yapın. Sonuç alamazsanız, kombiniz kış modunda ise petek vanalarını kontrol edin, kapalı ise açın. Yaz modunda bu sorunu yaşadıysanız ve bahsedilen uygulamaları yapmanıza rağmen arıza durumu devam etmekte ise ; Ana eşanjörün tıkanması-kireçlenmesi, üç yollu vananın konum değiştirmesi-ortada kalması, pompanın sıkışması, kalorifer tesisatının tıkanması, kalorifer filtresinin tıkanması gibi durumlarda bu sorun yaşanabilir. Arızanın net tesbit ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz

3 Arızası : Ateşleme Hatası
Kombide ateşleme denemesi sonrasında brülörde yanma olmadığı için meydana gelen bir sorundur. Ateşleme sorunu olarak da adlandırılabilir. Bu durumda önce konutunuzda gaz olduğundan ve Fc model kombinize gaz geldiğinden emin olun. Gaz vanalarına bakın, kapalı ise mutlaka açın. Gaz gelmesine karşın yine de sorun yaşanmakta ise resetleme işlemi yapın. Maksimum 3 reset uygulaması da sonuç vermiyorsa mutlaka uzman yardımı alın. Elektronik kart, gaz valfi veya iyonizasyon-ateşleme elektrotlarında sorun olabilmektedir. Arızanın net tesbit ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz

4 Arızası : Sirkülasyon Hatası
Kombinin devir daimi yani sirkülasyonu yapamadığını belirten arıza kodudur. Kalorifer peteklerinin ve kombinin altındaki tesisat vanalarının açık olduğundan emin olmak için kontrol ediniz. Tüm vanalar açık ve sorun devam ediyor ise devir daim pompasında arıza olduğunda veya kalorifer tesisatı tıkalı olduğunda veya kalorifer filtresi tıkandığında genelde bu sorun yaşanır. Arızanın net tesbit ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz

5 Arızası : Kullanım Suyu Aşırı Isınma
Kullanım sıcak suyu sıcaklığının aşırı ısındığını bildiren koddur. Ekrandan bu kodun silinmesi amacı ile birkaç resetleme işlemi yapabilirsiniz. Sorunda düzelme olmaz ise arızanın net tesbit ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

6 Arızası : İyonizasyon Hatası
Kombinin alev algılamada sorun yaşadığını belirtir. Birkaç kez resetleme işlemi uygulamalı sorunda düzelme olmuyor ise arızanın net tesbit ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz. İyonizasyon sorunu söz konusu olabilir. Yani gaz valfi, iyonizasyon elektrodu veya anakartta problem olabilmektedir.

7 Arızası : Hava Prosestat Hatası
Prosestat hermetik ve yoğuşmalı tip kombilerde bulunan hava akışını kontrol eden parçadır. Arıza durumu olduğunda ekranda 7 arıza kodu belirir. Bu durumda resetleme işlemi yapsanız da sorun düzelmeyecektir. Ayrıca prosestatın yanı sıra fan veya elektronik kartta da sorun olabilir. Arızanın net tesbit ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

8 Arızası : Anakart Sigorta Sorunu
Beyin sigorta sorunu olarak adlandırabileceğimiz bu arıza durumunda anakartta sigorta sorunu olabilmektedir. Anakarta müdahale edildiğinde sorun düzelecektir. Fakat tek sebep anakart da olmayabilir. Arızanın net tesbit ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

9 Arızası : Anakart Hatası
Harici bir sorun olarak da belirtebiliriz. Bu arıza durumunda cihaz çalışmayacaktır. Gaz valfinde veya elektronik kartta sorun olabileceğinden, arızanın net tesbit ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

E Arızası : Düşük Voltaj Hatası
Özellikle de kış dönemlerinde elektrik kesintilerinin daha sık yaşanılması sonucunda meydana gelen arıza kodudur. Voltajların düşük geldiğini (165 V altı) veya düşük voltaj sebebi ile kombinin arızalandığını belirtir. Öncelikle dairenize gelen elektriği ölçtürmeniz gerekir. Voltajlar normal çıkar ise düşük voltaj sebebi ile Buderus Fc model kombinin anakartı yanmış veya hasar görmüş olabileceğinden anakarta müdahale edilmesi gerekir. Anakart tamir edilir veya değişimi yapılır ise ekrandaki E hata kodu silinir. Yalnız sorunun tekrar etme seçeneği bulunur. Bu gibi durumların önüne geçmek adına da KOMBİ REGÜLATÖRÜ kullanmanızı tavsiye ederiz.

Logomax

Buderus Logomax CL Arıza Kodu : Sıcak kullanım suyu sıcaklık sensörü arızalı (Logamax UOS2-24/28K)

Çözüm: Kullanım suyu sıcaklık sensörü arızalı yada bağlantı kablosu kopuk olabilir. Arızanın kesin çözümü için servis arayın.

Buderus Logomax SH Arıza Kodu : EMS işletiminde kesinti

Çözüm: Bağlantı kablosunu ve termostatı kontrol edin. Kablolarda kopukluk olabilir servisi arayın.

Buderus Logomax CL Arıza Kodu : Kullanım suyu sıcaklık sensörü doğru monte edilmemiş (Logamax UOS2-24/28K).

Çözüm: Kullanım suyu sıcaklık sensörü yanlış takılmış olabilir. Resetleme sonrası arıza tekrarlarsa servisi aramalısınız.

Buderus Logomax CP Arıza Kodu : Boyler sensörü algılanmıyor.

Çözüm: Boyler sensörünü arızalı yada bağlantı kablosu kopuk olabilir. Servis hizmeti almalısınız.

Buderus Logomax 9C Arıza Kodu : Kod anahtarı algılanmıyor.

Çözüm: Kod anahtarını yerine doğru takılı olması gerekir, kod anahtarı bozuk olabilir.

Buderus Logomax 3A Arıza Kodu : Difransiyel basınç şalteri işletme esnasında açıyor (Fan devir hızı sağlanamıyor).

Çözüm: Difransiyel basınç şalteri arızalı olabilir, baca ek yerleri çıkmış olabilir kontrol edin ve fanı kontrol edin. Resetleme sonrası arıza tekrarlarsa servisi aramalısınız.

Buderus Logomax QP Arıza Kodu : Hava basınç şalteri düzgün açmıyor.

Çözüm: Hava basınç şalteri arızalı olabilir yada kablolarda kopma meydana gelmiş olabilir. Resetleme sonrası arıza tekrarlarsa servisi aramalısınız.

Buderus Logomax 3C Arıza Kodu : Hava akış problemi.

Çözüm: Hava basınç şalteri arızalı yada atık gaz baca eklerinde çıkmalar var kontrol edin. Buderus kombi elektronik anakart arızalı olabilir. Servisi aramalısınız.

Buderus Logomax – Arızası : Dış hava termostatı algılanmıyor.

Çözüm: Dış hava termostatı varsa bağlantı kablosunu kontrol edin.

Buderus Logomax 2E Arıza Kodu : Isıtma tesisatı su basıncı düşük.

Çözüm: Su basıncını kontrol edin, (Tavsiye Ettigimiz 1.5 ile 2.0 Arasında Olmasıdır.) 1,5 bar seviyesine getirin arıza devam ederse su basınç sensörü arızalı yada kablolarda kopmalar var.

Buderus Logomax 8Y Arıza Kodu : 8 – 9 köprüsü algılanmıyor.

Çözüm: Soket yerine oturmamış, köprü eksik, yerden ısıtma sıcaklık sınırlayıcısı devreye girmiş. Vanaları açık konumuna getirin. Kombiyi resetleyin.

Buderus Logomax 2P Arıza Kodu : Isıtma devresinde ani veya çok hızlı sıcaklık yükselmesi.

Çözüm: Pompa sıkışmış yada devir daim özelliğini yitirmiş, kalorifer vanaları kapalı olabilir, kontrol edin kapalıysa açın. Petekler hava yapmış olabilir. Peteklerin havasını kontrol edin. Kombi alt vanaları kapalı olabilir, Kontrol edin kapalıysa açın. Kombi su basıncı 1 barın altına düşmüş olabilir, Basınç 1 barın altındaysa 1,5 bar olana kadar kombiye su basın. Resetleme sonrası arıza tekrarlarsa servisi aramalısınız.

Buderus Logomax 4Y Arıza Kodu : Gidiş suyu sıcaklık sensörü arızalı.

Çözüm: Sıcaklık sensörünü arızalı yada kablosu kopmuş.

Buderus Logomax 4C Arıza Kodu : Emniyet termostatı (STB) devreye girmiş.

Çözüm: Tesisat basıncını, sıcaklık sensörünü, pompayı, elektronik kart sigortasını kontrol edin kombinin içindeki havasını alın.

Buderus Logomax 6A Arıza Kodu : Alev algılanmıyor.

Çözüm: Gaz giriş vanası açık mı? Kontrol edin. Ateşleme elektrodu ve kablosu, iyonizasyon elektrodu ve kablosu arızalı olabilir.

Buderus Logomax EC Arıza Kodu : Dahili hata

Çözüm: Resetleme sonrası sorun devam ediyorsa elektronik anakart arızalı olabilir.

Buderus Logomax EL Arıza Kodu : Referans gerilimi (dahili düşük voltaj) hatalı

Çözüm: Elektrik şebeke voltajını kontrol edin. Arızanın kesin çözünü için kombi regletörü taktırmalısınız.

Buderus Logomax 6C Arıza Kodu : Cihaz kapandığı halde alev algılanmaya devam ediyor.

Çözüm: Elektroda su gelmiş olabilir, Elektrodu kablosuyla birlikte değiştirin.

Buderus Logomax 6C Arıza Kodu : Gaz kesildiği halde alev algılanmaya devam ediyor.

Çözüm: Gaz armatürü kablo bağlantılarını ve gaz armatürünü kontrol edin, elektrod setini kontrol edin, gerekirse değiştirin.

Buderus Logomax EP Arıza Kodu : Yanlışlıkla uzun süreli reset butonuna basılmış (30 saniyeden Fazla Basılmış).

Çözüm: Reset butonuna tekrar basın. Resetleme sonrası arıza tekrarlarsa servisi aramalısınız.

Logomax U042

Buderus Kombi 40 Hatası
Buderus Logamax 40°C LED’i Yanıp Sönüyor ise Düşük Su Basıncı veya Aşırı Isınma anlamına gelmektedir. Kullanıcı olarak öncelikle kombi su basıncını kontrol edin. Basınç değeri 1 barın altını gösteriyor ise tesisata kombi altında monteli durumda olan doldurma musluğu yardımı ile basınç 1,5 bar olana kadar su basmalısınız. Su basma işleminin videosunu izlemek için tıklayınız. Kombiye su basmanıza karşın arızada düzelme olmazsa veya su basıncı ideal seviyedeyse kombide aşırı ısınma sorunu olabilir. Bu durumda cihaz petek konumunda ise en az 3 petek vanası açık olmalıdır. Kombi altındaki borular üzerindeki vanalar açık olmalıdır. Yine de sorunda düzelme olmuyorsa uzman yardımı almak gerekir. Ana eşanjör, pompa, üç yollu vana gibi parçalarda sorun olabilir. Kalorifer tesisatı tıkalı ve kalorifer filtresinde tıkanıklık olabilir. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırınız.

Buderus Kombi 50 Hatası
Buderus Logamax 50°C LED’i Yanıp Sönüyor ise brülörde Alev Yok anlamına gelmektedir. Kombi ateşleme devresinde sorun olduğunu belirten arıza kodudur. Böyle bir sorunla karşılaştığınız zaman öncelikle dairenizde gaz olup olmadığını kontrol ediniz. Ocağınız doğalgazlı ise ocağınızı yakarak kontrol edebilirsiniz. Ocak çalışır durumda ise dkombi gaz giriş vanasını kontrol ediniz kapalı ise açınız. Kombiye birkaç defa reset atın. Arıza durumu hala devam ediyorsa; Anakart, gaz armatörü, elektrotlarda sorun olabilir. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırınız.

Buderus Kombi 60 Hatası
Buderus Logamax 60°C LED’i Yanıp Sönüyor ise hava prosestatı işletme sırasında açılıyor.
Kombi diferansiyel basınç şalteri ya da hava akış kontrol sensörü olarak bilinen prosestatın işletim sırasında açıldığını belirten bir arıza durumudur. Prosestat veya elektronik kart gibi parçalarda sorun olabilir. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırınız.

Buderus Kombi 70 Hatası
Buderus Logamax 70°C LED’i Yanıp Sönüyor ise prosestat ateşleme sırasında devreye girmiyor. Kombi ateşleme devresinde yani sıcak su talebi olduğunda prosestatın çalışması gerektiği yerde çalışmadığını yani devreye girmediğini belirtir. Bu durumda sorun prosestat, fan veya elektronik kartta olabilir. Baca sorunu da olabilir. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırınız.

Buderus Kombi 80 Hatası
Buderus Logamax 80°C LED’i Yanıp Sönüyor ise Fan motoru devir hızını sağlayamıyor. Devirli fan hızında sorun olabileceğini belirten bu arıza durumunun birçok sebebi bulunmaktadır. Fan arızalı olabilir, elektronik kartta problem olabilir. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırınız.