Teknik Servis için Profesyonel Destek

Çalışkan Teknik Servis

İstanbul’un tüm semtlerine, ekonomik fiyatlar ile hızlı ve yerinde Arıza tespiti 7/24 müşteri Hizmetini ön planda tutarak Hizmet, kalite ve güven ile Kurumsal Servis Hizmeti vermekteyiz Şirketimiz kombilerde Chaffoteaux marka ve model Kombilerde olaşabilecek Arızaları listeledik, Amacımız Müşterilerimiz, Kombi Kullanıcıları ve Ustalarımızın Kombi Alanında Arızaları çözmesi adına Derlediğimiz Arıza Kodları ile İşlemleri daha Kısa sürede tamir ve bakımını kolaylaştırmak.

Chaffoteaux Kombi Arıza Tespiti

Chaffoteaux Marka Kombiler için Arıza kodları, Kombilerin çalışma prensibleri birbirine benzer olsa da markalarına göre farklılık gösterebilir. Chaffoteaux Kombi tamiri için ilgili markada uzmanlaşmış kişilerin işlem yapması gerekmektedir.

Chaffoteaux Kombilerde Arıza kodları ve Yapılması gereknler Aşağıda listelenmiştir

Chaffoteaux Kombi Arıza Kodları ve çözümleri

Alixia

Chaffoteaux Alixia 90 LED i Yanıyor : Aşırı Isınma

Kombi panelinde, alev üzerine X işareti olan LED de kırmızı şekilde sabit yanar. Kullanıcı olarak öncelikle tesisat ve petek vanalarını kontrol ederek, kapalı olan vanaları açın. Daha sonra kombiyi R düğmesine bir kez basarak resetleyin. Arıza düzelmiyorsa resetleme işlemini birkaç kez daha uygulayın. Yine de arıza durumunda düzelme olmuyorsa eğer servis yardımı almanız gerekir. Aşırı sıcaklık sorunlarında; ana eşanjör, üç yollu vana, devir daim motoru gibi parçalarda sorun olabileceği gibi kalorifer tesisatında veya filtresinde tıkanma durumları da olabilir. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

Chaffoteaux Alıxıa 40 ve 50 LED leri Yanıp Sönüyor : Düşük Su Basıncı
Kombi panelinde, baca simgeli sarı LED de yanıp söner veya Alev üzerine X işareti olan kırmızı LED sabit yanar. Kombi tesisatındaki suyun yetersiz olduğunu belirtir. Basınç göstergesini kontrol ederseniz 1 barın altında olduğunu görürsünüz. Kombi altında yer alan doldurma musluğu ile kombiye 1,5 bara kadar su basmalısınız. Su basma işlemi sonrasında doldurma musluğunu kapatmayı unutmayın. Su basma işlem sonrası arıza durumu devam ediyorsa eğer su basınç sondası arızalanmış olabilir. Arızanın çözümü için servis çağırmanız gerekir.

Chaffoteaux Alixia 80 LED i Yanıp Sönüyor : Ana PCB sorunu.
Kombi panelinde, alev üzerine X işareti olan kırmızı LED sabit yanar. Bu arıza durumu anakart yani kombi elektronik kart arızası olarak belirtilebilir. Kombi bu durumda kendini kilitler ve hiçbir konumda çalışma yapmaz. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

Chaffoteaux Alixia Alev Üzerine X İşareti Olan Kırmızı LED Yanıyor : Ateşleme arızası.
Kombi brülöründe yanma olmadığını belirtir. Öncelikle konutunuzda gaz kesintisi olup olmadığına bakın veya gaz vanalarını kontrol edin. Konut içinde gaz varsa ve kombiye gaz geliyorsa R düğmesine uzun süre basılı tutarak kombiye reset atın. Resetleme işlemini arıza düzelmezse eğer birkaç kez daha uygulayın. Uygulamalar neticesinde yine de bir sonuç alamıyorsanız parçalarda sorun olabileceği için servis yardımı almanız gerekir. Bu sorunda muhtemel arıza durumları; elektrotlar, gaz valfi ya da anakarttır. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

Chaffoteaux Alixia Baca Simgeli Sarı LED Yanıyor : Atık gaz tahliye sorunu.
Çözüm Bu model kombiler hermetik olduğundan bu sorun yaşandığında kombi ya atık gazı dışarı tahliye edemiyordur ya da çalışmak için gereken temiz havayı alamıyordur. Hermetik kombiler fanla çalışır. Fan dışarıdan temiz havayı alır, yanma sonrası atık gazı dışarı gönderir. Bu arıza durumu yaşanıyorsa eğer; fan, fanın bekçisi olan prosestat veya parçaların çalışmak için voltaj aldığı elektronik kart arızalı olabilir. Baca ebatı uygun değilse (mesela uzatma işlemi yapıldıysa) veya baca yerinden çıktıysa yine bu sorun yaşanabilmektedir. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

Compy

30 Ledi Yanıyor : Anakart ile iletişim Sorunu.

Bu arıza durumunda cihaz çalışmasını durdurur ve bloke konuma geçer. Anakarttan haber alınamadığını yani iletişim kopukluğu olduğunu belirtir. Böyle bir sorunda cihaza müdahale etmemeli, arızanın onarılması açısından uzman yardımı almalısınız. Anakart tamiri ya da değişimi gerekebilir. Bu uygulama için işi uzmanına bırakmak şarttır.

40 Ledi Yanıyor : Baca çekişi sorunu.

Baca emniyet termostatında sorun olabileceğini belirtir. Bu arıza durumunda kullanıcı olarak cihaza müdahalede bulunmadan teşhis ve çözüm için mutlaka servisi aramalısınız

50 Ledi Yanıyor : Sirkülasyon Yok

Kombide su sirkülasyonu sağlayan pompanın arızalanması, tesisatın tıkanması, filtrenin tıkalı olması gibi durumlar söz konusu olabilir. Bu arıza durumunda cihazın su basıncını kontrol edebilirsiniz. Basınç düşük ise cihaza su basın. Basınç normal değerde ise ya da su basmanıza rağmen arızada düzelme olmuyor ise mutlaka Servis yardımı alın.

80 Ledi Yanıyor : Aşırı Isınma Sorunu

Kombi ana eşanjöründe aşırı ısınmadan dolayı güvenlik termostatı devreye girer ve kombiyi bloke eder. Kombinize önce reset atmayı deneyin. Resetleme işlemi sonrası kalorifer peteklerinin ve kombinin altındaki tesisat vanalarının açık olduklarından emin olun kapalı iseler açın. Bu kontrollerden sonra arıza yine devam etmekte ise başka bir işlem yapmadan mutlaka servis çağırın. Bu arızanın birçok nedeni olabilir. Pompa sıkışmış yada yanmış olabilir, kombi gaz valfinin ayarı bozulmuş olabilir, güvenlik termostadı arızalanmış olabilir.

70 ve 80 Ledi Yanıyor : Alev Yok

Bürülörde alev olmadığını bildirir.. Böyle bir sorunla karşılaştığınız zaman önce kombinizi resetleyin. Resetleme işlemini birkaç kez yapmanıza rağmen yine de sorunda düzelme olmuyorsa eğer; iyonizasyon elektrodu, gaz valfi ya da anakart ile alakalı bir sorun olabilir. Servis çağırınız.

60 ve 80 Ledi Yanıyor : Don Koruma Devrede

Bu bir arıza durumu değil bilgilendirme kodudur. Don tehlikesine karşı pompa devreye girip çalıştığında ekranda belirir.

60 ve 70 Ledi Yanıyor : Donma Koruma Devrede

Bu bir arıza durumu değil bilgilendirme kodudur. Donma durumuna karşı pompanın çalıştığını ve brülörde yanmanın başladığını belirtir. Bir süre kadar durum devam eder ve bir süre sonra düzelir.

60,70 ve 80 Ledi Yanıyor : Sirkülasyon Yok

Kombinin suyu sirkülasyon yapamadığını belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda kombinin su basıncı düşük olabilir. Bar seviyesini kontrol etmelisiniz. Basınç düşük ise kombi basıncını 1,5 bara kadar çıkarın. İşlem sonrası doldurma musluğunu açık bırakmayın. Sorun düzelir ancak düzelme olmaz ise; resetleme işlemi uygulamalısınız. Arıza tekrarı durumunda servisi arayabilirsiniz.

50,70 ve 80 Ledi Yanıyor : Kalorifer NTC Sensörü Isıyı Algılamıyor

Bu durumda sensör arızalı olabilir. Teknik açıdan sensörün yanı sıra kablolarda ya da sensöre bağlı borularda da sorun olabilme ihtimali vardır. Bu yüzden önerimiz cihaza müdahale etmeden servis yardımı almanızdır

50 ve 60 Ledi Yanıyor : Kalorifer NTC Sensöründe Kısa Devre

Kalorifer gidiş suyu sensör kablolarında kısa devre olabileceğini belirtir. Tabi bu durumda sensör arızalı da olabilir. Arızanın teşhis edilerek çözümlenmesi adına uzman servis desteği almanız gerekmektedir

50,60 ve 80 Ledi Yanıyor : Kalorifer Dönüş NTC Isıyı Algılamıyor.

Kalorifer dönüş suyu sensörü arızası durumunda, sensör kablolarında veya borularında sorun olması durumunda bu problem yaşanabilmektedir. Arıza durumunda cihaza müdahale etmeksizin uzman yardımı almanız gerekmektedir.

50,60 ve 70 Ledi Yanıyor : Kalorifer Dönüş NTC Kısa Devre.

Kalorifer dönüş suyu sensör kablolarında kısa devre olduğu zaman bu sorun yaşanabilir. Sensör arızası da söz konusu olabileceğinden arızanın teşhis edilerek onarılması açısından uzman yardımı almanızda fayda vardır.

40 ve 70 Ledi Yanıyor : Alev kesintisi (cihaz ateşleme denemesi yapıyor).

Bu ledlerin yandığı durumda brülördeki alev kesilmiş ve cihaz ateşleme denemesi yapıyor diyebiliriz. Bu durumda konutta gaz kesintisi olmadığından emin olun. Gaz girişlerine bakın. Vanalar kapalı ise açın. Cihazı resetleyin. Arıza durumunda düzelme olmuyorsa eğer; anakart, elektrotlar ya da gaz grubunda sorun olabilir. Önerimiz uzman yardımı almanız ve cihaza müdahalede bulunmamanızdır

40 ve 60 Ledi Yanıyor : Anakart Arızası

Bu arıza durumunda cihaz bloke olur ve çalışmaz. Elektrik kablolarında ya da anakartın cam sigortasında sorun olabilir. Genelde anakart arızası olarak tabir edilen bu arıza durumunda kullanıcı olarak cihaza müdahale etmeden mutlaka uzman yardımı almalısınız.

40,50,60,70 ve 80 Ledi Yanıyor : Ekran Kartı ile iletişim Sorunu.

Öncesinde ekran kart değişimi yapıldı ise kombiye uygun olmayabilir ya da ayarları yanlış olabilir. Yeniden müdahale için uzman yardımı almalısınız. Daha öncesinde bir müdahale olmadı ise anakart arızalı olabilir ve ekran kartı ile iletişim sağlayamıyor olabilir. Arızanın teşhis edilerek onarılması açısından Airfel Servisi yardımı almanız gerekir.

Maury

Chaffoteaux Maury 90 arıza ledi ve kırmızı ışık yanıyor :
Ana eşanjörde aşırı ısınma, Limit termostatın yüksek sıcaklık ölçünce kontağı açar ve bu arıza oluşur. Limit termostat, ara kablolar, ısı sensörleri ve elektronik kart kontrol edilmelidir.

Chaffoteaux Maury 40 ve 50 arıza ledi ile sarı ışık yanıyor :
Kombi sirkülasyon arızası veya düşük su basıncı, Kalorifer tesisat filtresi, vanalar, ısı sensörleri, sirkülasyon pompası ve elektronik kart kontrol edilmelidir.

Chaffoteaux Maury 60 ve 70 arıza ledi ile sarı ışık yanıyor :
Kalorifer çıkış suyu sensör arızası veya kısa devre, Gidiş ısı sensörü, elektronik kart ve ara bağlantıları kontrol edilmelidir.

Chaffoteaux Maury 70 ve 80 arıza ledi ile sarı ışık yanıyor :
Kalorifer dönüş suyu sensör arızası veya kısa devre, Dönüş sensörü, elektronik kart ve ara bağlantıları kontrol edilmelidir.

Chaffoteaux Maury 70 arıza ledi ve sarı ışık yanıyor :
Chaffoteaux kombi elektronik kart arızası, Şebeke elektrik besleme veya topraklama hatası, Ölçüm yapılmalıdır.

Chaffoteaux Maury 80 arıza ledi ve sarı ışık yanıyor :
Elektronik kart iletişim arızası, Hatalı soket bağlantısı, bağlantılar kontrol edilmelidir.

Chaffoteaux Maury Chaffoteaux kombi kırmızı ışık yanıyor :
Reset düğmesine 5 defa basılması, Genel olarak cihaz kontrol edilmelidir.

Chaffoteaux Maury 70 arıza ledi ve kırmızı ışık yanıyor :
Elektronik kart hatası, Şebeke elektriği ölçülmelidir.

Chaffoteaux Maury Alixia kombi kırmızı ışık yanıyor :
İyonizasyon arızası, ön ateşleme gaz basıncı, iyonizasyon elektrodu, ara kablolar ve kart kontrol edilmelidir.

Chaffoteaux Maury 50, 60, 70 arıza ledi ve sarı ışık yanıyor :
Gaz vanası kapalı iken alev algılanması, Kombi gaz valfi ve anakart kontrol edilmelidir.

Chaffoteaux Maury 60, 70, 80 arıza ledi ve sarı ışık yanıyor :
Alev kesintisi, Kombi baca bağlantıları, gaz giriş basıncı, gaz valfi, elektronik kart ve gaz valfi emniyet ventili kontrol edilmelidir.

Chaffoteaux Maury kombi sarı ışık yanıyor :
Hava prosestat basınç arızası, Besleme voltajı, fan motoru, prosestat, elektronik kart ve ara bağlantılar kontrol edilmelidir.

Talia Green

Chaffoteaux Talia Green 101 arıza kodu :
Aşırı ısınma hatası, reset ışığı yanar. Kullanıcı olarak öncelikle tesisat ve petek vanalarını kontrol ederek, kapalı olan vanaları açın. Daha sonra kombiyi resetleyin. Resetleme sonrasında arıza durumunda düzelme olmuyor ise; Limit termostat, kalorifer filtresi, sirkülasyon pompası, sensörler ve elektronik kart arızalanmış olabilir. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırınız.

Chaffoteaux Talia Green 102 arıza kodu :
Hava basınç prosestetı hatası, Hava basınç prosestatı veya fan arızalanmış olabilir. Kombiyi resetleseniz de büyük ihtimal ile arıza durumunda düzelme olmaz. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırınız.

Chaffoteaux Talia Green 103 veya 104 arıza kodu :
Chaffoteaux kombi sirkülasyon arızası veya düşük su basıncı. Kullanıcı olarak öncelikle su basıncını kontrol ediniz. Basınç göstergesi 1 barın altındaysa, su doldurma musluğu yardımıyla basıncı 1,5 bara kadar yükseltiniz. Su basıncı 1,5 barda olmasına rağmen arıza durumunda düzelme olmaz ise. Kombinin su basınç sondası, sirkilasyon pompası, dönüş suyu sensörü, kalorifer filtresi ve sistem havası kontrol edilmelidir. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırınız.