Teknik Servis için Profesyonel Destek

Çalışkan Teknik Servis

Teknik Servisi işini Severek yapmaktayız ve Kalite, güven ile Hizmet vermekteyiz, Şirketimiz kombilerde Termoteknik marka ve model Kombilerde olaşabilecek Arızaları listeledik, Amacımız Müşterilerimiz, Kombi Kullanıcıları ve Ustalarımızın Kombi Alanında Arızaları çözmesi adına Derlediğimiz Arıza Kodları ile İşlemleri daha Kısa sürede tamir ve bakımını kolaylaştırmak.

Termoteknik Kombi Arıza Tespiti

Termoteknik Marka Kombiler için Arıza kodları, Kombilerin çalışma prensibleri birbirine benzer olsa da markalarına göre farklılık gösterebilir. Termoteknik Kombi tamiri için ilgili markada uzmanlaşmış kişilerin işlem yapması gerekmektedir.

Termoteknik Kombilerde Arıza kodları ve Yapılması gereknler Aşağıda listelenmiştir

Termoteknik Kombi Arıza Kodları ve çözümleri

Thermoplus

Thermoplus A01 Arıza Kodu: Ateşleme Hatası

Sıkça meydana gelen arıza durumlarından biridir. Brülörde yanma olmadığı için kombi arızaya geçer. Bu durumda ilk yapmanız gereken kombiye gaz geliyor mu gelmiyor mu emin olmaktır. Kombi gaz giriş vanasını kontrol ediniz, açık değil ise açınız. Dairenizde gaz olduğundan emin olmak için ocağınızı yakarak kontrol ediniz. Kombiye gaz geliyor ise, kombiye resetleme işlemi uygulayabilirsiniz. Resetleme işlemi sonrası arıza durumunda düzelme olmaz ise resetleme işlemini bir iki kez daha deneyebilirsiniz. Sorun hala devam ediyor ise; anakart, gaz valfi veya iyonizasyon /ateşleme elektrodu sorunu söz konusu olabilir. Servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

Thermoplus A03 Arıza Kodu: Aşırı ısınma hatası.

Kombi eşanjöründe ki kalorifer su sıcaklığının aşırı yüksek olduğunu belirten hata kodudur. Bu arıza durumunda önce kombiyi resetlemelisiniz. Düzelme olmaz ise; Kombinin altındaki tesisat vanalarını ve kalorifer petek vanalarını kontrol edebilirsiniz. Vanalar açık ise; pompa sıkışıklığı olabilir, tesisat tıkalı olabilir, kalorifer dönüş filtresi tıkalı olabilir, ana eşanjörde kireç ya da tıkanma olabilir. Servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

Thermoplus E03 Arıza Kodu: Fan Proestat Hatası

Sık karşılaşılan arıza durumlarından bir tanesi de E03 arızasıdır. Kombide atık gaz sistem sorunu meydana geldiğini bildirir. Hava akım borusu yani dışarı uzanan baca yerinden çıktığında da bu sorun yaşanabilir, baca borusunun yerinden çıkmadığından emin olun. Kombiyi resetleyin, resetleme sonrasında arızada düzelme olmaz veya arıza durumu çok sık tekrarlar ise; fan, hava prosestatı ya da anakart arızalı olabilir. Servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

Thermoplus E05 Arıza Kodu: Kalorifer NTC Hatası

Kombiyi resetleyin. Resetleme sonrası düzelme olmaz ise servis çağırınız.

Thermoplus E06 Arıza Kodu: Sıcak Su NTC Hatası

Kombiyi resetleyin. Resetleme sonrası düzelme olmaz ise servis çağırınız.

Thermoplus E10 Arıza Kodu: Düşük Su Basıncı

Kombi kalorifer tesisatı içerisindeki su basıncının düşük olduğunu bildiren hata kodudur. Bu arıza durumunda yapmanız gereken kombinin su basıncını yükseltmek yani su basmaktır. Su basma işlemini kombinin altında bulunan doldurma musluğu ile yapabilirsiniz. Su doldurma işlemi sonrasında sorun düzelir. Sorunun düzelmediği veya sıklıkla tekrar ettiği durumlarda servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

Thermoplus E26 Arıza Kodu: Aşırı Isınma

Kombi eşanjöründe ki kalorifer su sıcaklığının aşırı yüksek olduğunu belirten hata kodudur. Bu arıza durumunda önce kombiyi resetlemelisiniz. Düzelme olmaz ise; Kombinin altındaki tesisat vanalarını ve kalorifer petek vanalarını kontrol edebilirsiniz. Vanalar açık ise; pompa sıkışıklığı olabilir, tesisat tıkalı olabilir, kalorifer dönüş filtresi tıkalı olabilir, ana eşanjörde kireç ya da tıkanma olabilir. Servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

Logic

Termoteknik Logic F1 Arıza Kodu
Düşük Su Basıncı anlamına gelir. Kombi kalorifer tesisatı içerisindeki su basıncının düşük olduğunu bildiren hata kodudur. Bu arıza durumunda yapmanız gereken kombinin su basıncını yükseltmek yani su basmaktır. Su basma işlemini kombinin altında bulunan doldurma musluğunu ile yapabilirsiniz. Su doldurma musluğunu açarak basınç 1,5 bara gelene kadar sisteme su doldurunuz. Basınç 1,5 bara geldiğinde su doldurma vanasını kapatınız. Su doldurma işlemi sonrasında sorun düzelir. Sorunun düzelmediği veya sıklıkla tekrar ettiği durumlarda servis çağırmanızı tavsiye ederiz. Su Doldurma İşlemi Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız.

Termoteknik Logic F6 Arıza Kodu
Dış sensor hatası anlamına gelmektedir. Dış hava sensöründe veya anakartta sorun olduğu anlamına gelir. Kombiyi resetleyin. Resetleme sonrası düzelme olmaz ise servis çağırınız.

Termoteknik Logic F7 Arıza Kodu
Düşük şebeke voltajı anlamına gelir. Kombinizi kapatın, bir müddet sonra tekrar açın. Elektrik voltajının düzelmesiyle birlikte kombi çalışmaya başlayacaktır. Voltaj dalgalanmalarının sık yaşandığı yerlerde kombi regülatörü kullanınız.

Termoteknik Logic F9 Arıza Kodu
Anakart Hatası anlamına gelir. Kombiyi resetleyin. Resetleme sonrası arıza durumunda düzelme olmaz ise servis çağırmalısınız.

Termoteknik Logic L5 Arıza Kodu
Kombi 15 Dakikada Yeniden Başlıyor. Kombiyi resetleyin, resetleme sonrası düzelme olmaz ise servis çağırınız.

Termoteknik Logic L6 Arıza Kodu
Cihazın yanlış alev algıladığını belirtir. Kombiyi resetleyin, resetleme sonrası düzelme olmaz ise servis çağırınız. Cihazın anakartında, gaz valfinde veya baca sisteminde problem olabilir.

Termoteknik Logic C0 Arıza Kodu
BCC Etkinleştirme Hatası. Kombiyi resetleyin, resetleme sonrası düzelme olmaz ise servis çağırınız.

Termoteknik Logic C2 Arıza Kodu
BCC Hatası. Kombiyi resetleyin, resetleme sonrası düzelme olmaz ise servis çağırınız.

Termoteknik Logic L1 Arıza Kodu
Aşırı ısınma hatası anlamına gelmektedir. Kombi eşanjöründe ki kalorifer su sıcaklığının aşırı yüksek olduğunu belirten hata kodudur. Bu arıza durumunda öncelikle kombiyi resetlemelisiniz. Düzelme olmaz ise; Kombinin altındaki tesisat vanalarını ve kalorifer petek vanalarını kontrol edebilirsiniz. Vanalar açık ise; pompa sıkışıklığı olabilir, tesisat tıkalı olabilir, kalorifer dönüş filtresi tıkalı olabilir, ana eşanjörde kireç ya da tıkanma olabilir. Servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

Termoteknik Logic F2 Arıza Kodu
Cihazda alev kaybı yaşandığını belirtir. Sıkça meydana gelen arıza durumlarından biridir. Brülörde yanma olmadığı için kombi arızaya geçer. Bu durumda ilk yapmanız gereken kombiye gaz geliyor mu gelmiyor mu emin olmaktır. Kombi gaz giriş vanasını kontrol ediniz, açık değil ise açınız. Dairenizde gaz olduğundan emin olmak için ocağınızı yakarak kontrolediniz. Kombiye gaz geliyor ise, kombiye resetleme işlemi uygulayabilirsiniz. Resetleme işlemi sonrası arıza durumunda düzelme olmaz ise resetleme işlemini bir iki kez daha deneyebilirsiniz. Sorun hala devam ediyor ise; anakart, gaz valfi veya iyonizasyon /ateşleme elektrodu sorunu söz konusu olabilir. Servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

Termoteknik Logic L2 Arıza Kodu
Ateşleme hatası anlamına gelir. Sıkça meydana gelen arıza durumlarından biridir. Brülörde yanma olmadığı için kombi arızaya geçer. Bu durumda ilk yapmanız gereken kombiye gaz geliyor mu gelmiyor mu emin olmaktır. Kombi gaz giriş vanasını kontrol ediniz, açık değil ise açınız. Dairenizde gaz olduğundan emin olmak için ocağınızı yakarak kontrol ediniz. Kombiye gaz geliyor ise, kombiye resetleme işlemi uygulayabilirsiniz. Resetleme işlemi sonrası arıza durumunda düzelme olmaz ise resetleme işlemini bir iki kez daha deneyebilirsiniz. Sorun hala devam ediyor ise; anakart, gaz valfi veya iyonizasyon /ateşleme elektrodu sorunu söz konusu olabilir. Servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

Termoteknik Logic F3 Arıza Kodu
Kısaca fan hatası olarak adlandırılır. Genelde sık karşılaşılan arıza durumlarından biridir. Kombide atık gaz sistem sorunu meydana gelmiştir. Hava akım borusu yani dışarı uzanan baca yerinden çıktığında da bu sorun yaşanabilir. Bu sebeple baca borusunun yerinden çıkmadığından emin olun. Kombiyi resetleyin, resetleme sonrasında arızada düzelme olmaz veya arıza durumu çok sık tekrarlar ise; fan, hava prosestatı ya da anakart arızalı olabilir. Arızanın net tesbiti ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

Termoteknik Logic F4 Arıza Kodu
Gidiş Termistörü Hatası. İlk olarak kombiyi resetleyin. Resetleme sonrası düzelme olmaz ise servis çağırmalısınız.

Termoteknik Logic F5 Arıza Kodu
Dönüş Termistörü Hatası. Kombiyi resetleyin, resetleme sonrası düzelme olmaz ise servis çağırınız.

Termoslim

Termoslim E2 Arıza Kodu: Ateşleme Hatası

Sıkça meydana gelen arıza durumlarından biridir. Brülörde yanma olmadığı için kombi arızaya geçer. Bu durumda ilk yapmanız gereken kombiye gaz geliyor mu gelmiyor mu emin olmaktır. Kombi gaz giriş vanasını kontrol ediniz, açık değil ise açınız. Dairenizde gaz olduğundan emin olmak için ocağınızı yakarak kontrolediniz. Kombiye gaz geliyor ise, kombiye resetleme işlemi uygulayabilirsiniz. Resetleme işlemi sonrası arıza durumunda düzelme olmaz ise resetleme işlemini bir iki kez daha deneyebilirsiniz. Sorun hala devam ediyor ise; anakart, gaz valfi veya iyonizasyon /ateşleme elektrodu sorunu söz konusu olabilir. Servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

Termoslim E5 Arıza Kodu: Fan Prosestat Hatası

Sık karşılaşılan arıza durumlarından bir taneside E5 arızasıdır. Kombide atık gaz sistem sorunu meydana geldiğini bildirir. Hava akım borusu yani dışarı uzanan baca yerinden çıktığında da bu sorun yaşanabilir, baca borusunun yerinden çıkmadığından emin olun. Kombiyi resetleyin, resetleme sonrasında arızada düzelme olmaz veya arıza durumu çok sık tekrarlar ise; fan, hava prosestatı ya da anakart arızalı olabilir. Servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

Termo Stel Yoğuşmalı

Termostel Kombi FF Arıza Kodu : Donanım/topraklama/işlemci sorunu.
Servis öncesi “R” düğmesine basarak kombinizi resetleyin. Resetleme işlemi bir sonuç getirmiyorsa kombi bağlantılarında veya elektronik kartında sorun olabilme ihtimali yüksektir. Arızanın çözümü için servis çağırmanızı öneririz.

Termostel Kombi F0 Arıza Kodu : Düşük Su Basıncı
Kombi kalorifer tesisatı su basıncının 1 bar altına düştüğünü 0 değerine yakın olduğunu belirtir. Kombi altında monteli olan doldurma vanası ile kombi basıncını yükseltmeli ve basıncı 1 ile 2 bar arasına getirmelisiniz. Su basma işleminden sonra doldurma musluğunu kapatmayı unutmayınız. Su doldurma işlemi sonrası arızada düzelme olmaz ise veya F0 arıza durumu çok sık tekrarlar ise arızanın çözümü için servis çağırınız.

Termostel Kombi F1 Arıza Kodu : Aşırı ısınma sorunu.
Termo stel kombi f1 arızası durumunda önce kombinin su basıncını kontrol ederek 1 ile 2 bar arasında olduğundan emin olun. 1 bar altındaysa kombiye su doldurma musluğu yardımıyla su basın. Kombinin altındaki kalorifer vanalarına bakarak açık olduğundan emin olun. En az 2 kalorifer peteğinin vanaları açık durumda olduğundan emin olun. Sonra kombi panelindeki “R” düğmesine basarak kombiyi resetleyin. Arıza durumunda düzelme olmaz ise çözümü için servis çağırmalısınız.

Termostel Kombi F2 Arıza Kodu : Kullanım suyu sensör arızası.
Termostel kombide sıcak su NTC sensörünün arızalı olabileceğini, kablolarında açık ya da kısa devre olabileceğini belirtir. Arızanın çözümü için servis çağırmanızı öneririz.

Termotel Kombi F3 Arıza Kodu : Kalorifer gidiş-dönüş suyu sensör arızası.
Kombi kalorifer gidiş veya dönüş suyu NTC sensörünün arızalı olabileceğini, sensör kablolarında açık ya da kısa devre olabileceğini belirten arıza kodudur. Arızanın çözümü için servis çağırmanızı öneririz.

Termostel Kombi F4 Arıza Kodu : İyonizasyon Arızası
Termostel kombi f4 arıza kodu veriyor ise arızanın çözümü için öncelikle dairenizde gaz olduğundan ve kombi gaz giriş vanasının açık olduğundan emin olunuz. Dairenizde gaz var ve kombi gaz giriş vanası açık ise, “R” düğmesine basarak kombiye reset atmalısınız. Arıza devam ederse resetleme işlemini birkaç kez daha tekrar edebilirsiniz. Arıza durumunda yine bir değişiklik olmuyorsa; anakart, elektrotlar veya gaz grubu arızalı olabileceğinden arızanın teşhisi ve net çözümü için servis çağırmalısınız.

Termostel Kombi F5 Arıza Kodu : Baca sıcaklık sensörü kısa devre ya da açık devre sorunu.
Kombi baca sıcaklık sensöründe ya da sensör bağlantılarında sorun olabileceğini belirten uyarı kodudur. Arızanın teşhis edilerek onarılması için servis yardımı almanız gerekir.

Termostel Kombi F8 Arıza Kodu : Fan hız aralığı dışına çıkmış.
Çözüm Fan hızının olması gerekenden yüksek olduğunu belirtir. Bu durumda sadece fan değil anakart gibi parçalarda da sorun olabilir. Arızanın tespit edilerek çözümlenmesi için servis çağırmanız gerekir.

Termostel Kombi F6 Arıza Kodu : Dış hava sensörü kısa devre ya da açık devre sorunu.
Her Termotel kombide olmasa da bazı kombilerde dış ortam sıcaklığına göre kombiyi çalıştırmakta olan dış hava sensörü bulunmaktadır. Kombinizde dış hava sensörü varsa eğer arızalı olabilir ya da bağlantısında sorun olabilir. Kombinizde dış hava sensörü yoksa bu durumda elektrik aksağında sorun olabilir. Her iki durumda da arızanın çözümü için servis yardımı almalısınız.

Termotel Kombi F9 Arıza Kodu : Parametreler programlanmış.
Kombi parametre ayarlarına geçmiş olabilirsiniz. Önce “R” düğmesine basarak kombiye reset atın. Düzelme olmazsa, arızanın çözümü için servis çağırmanızı öneririz.