Teknik Servis için Profesyonel Destek

Çalışkan Teknik Servis

Firmamız Teknik servis Kapsamında Profesyonel Kadrosu ile İstanbul’da Haftanın 7 Günü Servis Hizmeti Sunmaktadır, Çağrı merkezimizi Arayarak Randevu Kaydı oluşturabilirsiniz. Çalışkan Teknik Servisi olarak kombilerde Altus marka ve model Kombilerde olaşabilecek Arızaları listeledik, Amacımız Müşterilerimiz, Kombi Kullanıcıları ve Ustalarımızın Kombi Alanında Arızaları çözmesi adına Derlediğimiz Arıza Kodları ile İşlemleri daha Kısa sürede tamir ve bakımını kolaylaştırmak.

Altus Kombi Arıza Tespiti

Alarko Marka Kombiler için Arıza kodları, Kombilerin çalışma prensibleri birbirine benzer olsa da markalarına göre farklılık gösterebilir. Alarko Kombi tamiri için ilgili markada uzmanlaşmış kişilerin işlem yapması gerekmektedir.

Alarko Kombilerde Arıza kodları ve Yapılması gereknler Aşağıda listelenmiştir

Altus Kombi Arıza Kodları ve çözümleri

Altus AL 24 KH Plus

Altus E1 Hata Kodu : Ateşleme Problemi

Dairenizde gaz olduğundan ve kombi gaz giriş vanasının açık olduğundan emin olunuz. Kombiyi birkaç kez resetleyin eğer düzelme olmazsa elektronik kart, gaz valfi ya da elektrotlar arızalı olabilir. Arızanın net teşhis ve çözümü için servis çağırmalısınız.

Altus E2 Hata Kodu : Aşırı Sıcaklık Hatası

Tesisat su basıncını kontrol edin, basınç düşükse kombiye su basmanız gerekir. Peteklerin havasını kontrol edin. Daire içinde en az 1-2 peteğin açık olduğundan emin olun. Petek vanalarını kontrol edin vanalar kapalıysa eğer açın. Kombiyi resetleyin. Hala düzelme olmuyorsa, arızanın net teşhis ve çözümü için servis çağırmalısınız.

Altus E3 Hata Kodu : Baca Sensör Hatası

Baca Atık gaz sisteminde bir sorun olduğunu belirtir. Cihazınız hermetik olduğu için baca fanı, sensör veya elektronik kart gibi parçalarda sorun olabilir. Servis çağırmalısınız.

Altus E4 Hata Kodu : Düşük Su Basıncı

Altus Kombinizin tesisat su basıncının düşük olduğunu belirtir. Bu gibi durumlarda doldurma musluğu ile kombiye su basınız. Kombinin altında olan su doldurma musluğu ile su basıncını yaklaşık 1,5 bara çıkarmanız gerekir. Kombi basıncını yükselttikten sonra doldurma musluğunu kapatmayı unutmayın. Sorun düzelecektir. Düzelme olmazsa, sorun çok sık tekrar ederse veya işlem yapılamazsa servis çağırınız.

Altus E5 Hata Kodu : Gaz Valfi Arızası

Gaz valfinin sağlıklı çalışmadığını, arızalandığını çalışmadığını belirten arıza kodudur. Servis öncesi kombiyi resetlemeniz gerekir. Resetleme sonrasında arıza durumunda düzelme olmazsa eğer gaz valfi ya da elektronik kart sorunu olabilir.

Altus E6 – E7 Hata Kodu : Sıcak Su Sensörü Arızası

Kullanım suyu sensöründe, sensör bağlantılarında veya sensörün bağlı olduğu borularda sorun olabileceğini belirtir. Elektronik kart arızası da olabileceğinden servis çağırmanız gerekli.

Altus E8 Hata Kodu : Aşırı Isınma Arızası

Tesisat su basıncını kontrol edin, basınç düşükse kombiye su basmanız gerekir. Peteklerin havasını kontrol edin. Daire içinde en az 1-2 peteğin açık olduğundan emin olun. Petek vanalarını kontrol edin vanalar kapalıysa eğer açın. Kombiyi resetleyin. Hala düzelme olmuyorsa, arızanın net teşhis ve çözümü için servis çağırmalısınız.

Altus E9 Hata Kodu : Ana Kumanda Dahili Ayar Düğmesi Sorunu

Kullanıcı olarak yapabileceğiniz herhangi bir işlem bulunmadığından servis çağırınız.

Altus E0 Hata Kodu : Bağlantı Sorunu

Sağlıksız bağlantı olarak da tanımlayabileceğimiz arıza kodudur. Kombi bağlantılarının sağlıklı bir şekilde yapılmadığını belirtir. Düzeltilmesi için servis çağırınız.

Altus EA Hata Kodu : Isıtma Suyu Dönüş Sistemi Sensörü Arızası

Isıtma suyu dönüş sensöründe arıza olabileceğini, sensör bağlantılarında, sensöre bağlı borularda veya elektronik kartta sorun olabileceğini belirtir. Servis çağırınız.

Altus Hk 20

Altus A01 Arıza Kodu : Başarısız Ateşleme Problemi

Kullanıcı olarak, dairenizde gaz olduğundan ve kombinize gaz geldiğinden emin olmak için gaz vanalarını kontrol ediniz. Gaz vanaları kapalıysa açarak boru ile vananın aynı hizada olmasını sağlamalısınız. Gaz vanaları açıksa eğer kombinize reset atmalısınız. Resetleme işlemini bir iki kez tekrarlayabilirsiniz. Yine de sonuç alamadıysanız eğer; anakart, iyon elektrotu, ateşleme elektrotu veya gaz valfi arızalı olabilir. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

Altus A02 Arıza Kodu : Aşırı Isınma Sorunu

Kombinin aşırı ısınması durumuna karşı koruyan emniyet termostatın da sorun olduğunu belirten arıza kodudur. Kombiyi resetleyiniz, arıza durumunda düzelme olmaz veya sorun sürekli tekrarlar ise arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

Altus A03 Arıza Kodu : Baca Sensör Sorunu

Bu durumda; fan, prosestat, elektronik kart gibi parçalarda sorun olabilmektedir. Kombiyi resetleyiniz arıza durumunda düzelme olmaz veya sık sık tekrarlar ise kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir şey yoktur, arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

Altus A05 Arıza Kodu : Kalorifer Sensörü Arızası

Kalorifer gidiş suyu sensöründe sorun olabileceğini, sensör borularında nemlenme, sensör bağlantılarında kısa devre ya da kopma olabileceğini, elektronik kartta sorun olabileceğini belirten bir arıza kodudur. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

Altus A06 Arıza Kodu : Sıcak Su Sensör Arızası

Sıcak su sensörü, sensör bağlantıları veya sensör borularında sorun olabileceğini belirtir. Elektronik kart ile alakalı bir arıza durumu da söz konusu olabilir. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

Altus E10 Arıza Kodu : Düşük Basınç Uyarısı

Kombi tesisatındaki su basıncının düşük olduğunu belirtir. Bu gibi durumlarda tesisata su basmak gerekir. Basınç seviyesi 1,5 bar civarında olmalıdır. İşlem için kombinin altındaki su doldurma musluğunu kullanarak Basıncı 1,5 bara kadar yükseltin. İşlem sonrasında doldurma musluğunu kapatın. Sorun büyük ihtimal ile düzelecektir. Arıza durumunda düzelme olmaz veya çok sık su eklemek ( bir kaç günde bir ) zorunda kalıyorsanız. Su basınç sondasında arıza, kalorifer tesisatında su kaçağı veya genleşme tankı arızası meydana gelmiş olabilir. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

Altus E26 Arıza Kodu : Aşırı Isınma Problemi

Kombide aşırı ısınma nedeniyle meydana gelen arızadır. Bu gibi durumlarda önce kombi tesisatında su olduğundan emin olmalısınız. Su eksikse kombiye su basmanız gerekir. Kombi tesisatında su varsa eğer kombiniz kış konumundayken arızaya geçtiyse petek vanalarını kontrol etmelisiniz. En azından 3-4 petek vanası mutlaka açık ve kullanılır durumda olmalıdır. Arızada düzelme olmazsa eğer kombiyi resetlemelisiniz. Resetleme sonrası arıza durumunda düzelme olmuyorsa eğer; tesisat tıkalı olabilir, kalorifer filtresi tıkalı olabilir, ana eşanjör kireçlenmiş olabilir, pompa devir düşürüyor olabilir, üç yollu vanada sorun olabilir. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

Altus ALR 25 Premix Yoğuşmalı

A01 Arızası : Ateşleme Hatası

Kombinin ateşleme yapamadığını belirten bu arıza kodunda kombi ateşlemeyi sağlayamadığı için çalışmaz. Dairenizde gaz olduğundan ve gaz vanalarının açık olduğundan emin olmak için kontrol ediniz. Eğer dairenizde gaz var ve gaz vanaları açık ise; Kombi içerisindeki gaz valfinde ya da iyonizasyon çubuklarında yahut ana kart ta sorun var diyebiliriz. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

A02 Arızası : Aşırı Isınma Sorunu

Kombi su sıcaklığının aşırı yükseldiğini ve bu sebeple emniyet termostatın devrede olduğunu belirtir. Bu arıza durumunda kombi bloke şekildedir ve çalışma sağlamaz. Kış modunda bu sorunla karşılaşıldığı zaman öncelikle; kombi altında bulunan tesisat vanaları (kalorifer gidiş ve dönüş vanaları) açık olmalıdır. Daha sonra kalorifer vanalarını kontrol edebilirsiniz. Vanaları kapalı görürseniz açmanız gerekir. Bir de en az 2 kalorifer peteğinin vanaları mutlaka açık şekilde olmalıdır. Yine de sorun yaşanıyor ise reset uygulaması yapmalısınız. Arıza durumu düzelmez ise; devir daim motorunda, üç yollu vanada, ana eşanjörde bir problem söz konusu olabilir. Bunun yanı sıra kalorifer filtresinde tıkanıklık veya tesisatta tıkanıklık olabilir. Arızanın net teşhis ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

A03 Arızası : Fan Hatası

A04 Arızası : Düşük Su Basıncı

Hata koduna ek olarak, dijital ekranda sembolü de gösterilir. Su basıncı göstergesinden basınç değerini kontrol edin: Değer 0,3 barın altındaysa görev tercih düğmesini (KAPALI) konuma getirin ve doldurma vanasını basınç 1 ila 1,5 bar olana kadar ayarlayın. Daha sonra mod seçiciyi istenen pozisyona, yani yaz veya kış moduna getirin. Kombi yaklaşık 2 dakika sürecek bir tahliye döngüsüne girecektir. Sıklıkla basınç düşüşleri yaşanıyorsa, arızanın net teşhis ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

A06 Arızası : Sıcak Su Sensör Hatası

Kombi sıcak su çıkış sensör devresinde hata olduğunu belirtir. Sensör arızalı yada kısa devre olabilir. Servis çağırmanızı öneririz.

A07 Arızası : Kalorifer Gidiş Sensör Hatası

Kombi Kalorifer çıkış sensör devresinde hata olduğunu belirtir. Kalorifer sensörü arızalı yada kısa devre olabilir. Servis çağırmanızı öneririz.

A08 Arızası : Kalorifer Dönüş Sensör Hatası

Kombi Kalorifer dönüş sensör devresinde hata olduğunu belirtir. Kalorifer sensörü arızalı yada kısa devre olabilir. Servis çağırmanızı öneririz.

A09 Arızası : Baca Aşırı Isınma Hatası

A11 Arızası : Yanlış Alev

Kombi gaz valfinin kapalı olmasına rağmen bürülörde alev algılandığını belirtir. Olmayan alev varsayımı diyebiliriz. Bu arıza durumunda servis çağırmadan önce, kombinin R konumlu düğmesine basarak reset atmalısınız. Resetleme uygulamasından sonra sorun düzelebilir. Ancak düzelme olmaz ise; gaz valfi, iyonizasyon elektrodu ya da anakart arızalı olabilir. Arızanın net teşhis ve çözümü için servis çağırınız.

A77 Arızası : Düşük Sıcaklık Termostat Hatası