Teknik Servis için Profesyonel Destek

Çalışkan Teknik Servis

İstanbul’un tüm semtlerine, ekonomik fiyatlar ile hızlı ve yerinde Arıza tespiti 7/24 müşteri Hizmetini ön planda tutarak Hizmet, kalite ve güven ile Kurumsal Servis Hizmeti vermekteyiz Şirketimiz kombilerde Bosch marka ve model Kombilerde olaşabilecek Arızaları listeledik, Amacımız Müşterilerimiz, Kombi Kullanıcıları ve Ustalarımızın Kombi Alanında Arızaları çözmesi adına Derlediğimiz Arıza Kodları ile İşlemleri daha Kısa sürede tamir ve bakımını kolaylaştırmak.

Bosch Kombi Arıza Tespiti

Bosch Marka Kombiler için Arıza kodları, Kombilerin çalışma prensibleri birbirine benzer olsa da markalarına göre farklılık gösterebilir. Bosch Kombi tamiri için ilgili markada uzmanlaşmış kişilerin işlem yapması gerekmektedir.

Bosch Kombilerde Arıza kodları ve Yapılması gereknler Aşağıda listelenmiştir

Bosch Kombi Arıza Kodları ve çözümleri

Classic

Bosch Classic 60 LED i Yanıp Sönüyor : Baca Prosestat Hatası
Kombi çalışma esnasında fan devir hızının sağlanamadığını ve atık gazın sağlıklı olarak dışarıya atılamadığını belirten bir arıza kodudur. Ayrıca Fan, prosestat veya elektronik kart ile alakalı bir sorun söz konusu olabilir. Servis çağırmanızı öneririz.

Bosch Classic 70 LED i Yanıp Sönüyor : Baca Prosestat Hatası
Kombi Ateşleme esnasında bu sorun yaşanıyor ise prosestat devreye girmiyor veya devreyi kapatmıyor demektir. Prosestat ve atık gaz tahliye borusunun kontrol edilmesi gerekir. Kombi çalışmadan önce bu sorun yaşanıyorsa eğer atık gaz sıcaklık sensörü algılanmıyor demektir. Sıcaklık sensöründe veya bağlantılarda sorun olabilir. Servis çağırmanızı öneririz

Bosch Classic 40 LED i Yanıp Sönüyor : Aşırı Isınma Hatası
Kalorifer tesisatı su basıncını kontrol edin. Basınç 1 bardan düşük ise basınç 1,5 bara gelene kadar kombiye su basın. Kombi altındaki tesisat vanalarına bakın. Açık olduğundan emin olun. Kombi ısınma (kış) modunda ise en az 2 kalorifer peteğnin vanaları açık olmalıdır, kontrol edin. Kombiyi birkaç kez resetleyin. Arıza yine de devam etmekte ise; ana eşanjörde, pompada ya da üç yollu vanada sorun olabilir. Kalorifer filtresinde veya tesisatında tıkanma olabilir. Kombi hava yapmış olabilir. Servis çağırmanızı öneririz.

Bosch Classic 40 ve 50 LED i Yanıp Sönüyor : Kalorifer NTC Hatası
Kombi Kalorifer NTC sensöründe veya bağlantılarında sorun olabilir. Kombiye müdahale etmeden servis çağırmanızı öneririz.

Bosch Classic 50 LED i Yanıp Sönüyor : Alev Yok
Kombiye gaz giriş vanası kapalı olabilir, kontrol edin. Daire girişindeki gaz vanasını kontrol edin, kapalı ise açın. Konut içinde gaz olduğundan ve kombiye gaz geldiğinden emin olun. Gaz ile alakalı bir sorun yok ise kombiye birkaç kez reset atın. Arıza düzelmiyorsa Ateşleme elektrodu, iyon elektrodu, elektronik kart veya gaz armatörü gibi parçalarda problem olabilir. Servis çağırın.

Bosch Classic 50 ve 60 LED i Yanıp Sönüyor : Seçim şalteri pozisyonunun seçim sorunu.
Seçim şalteri (DIP Switch) pozisyon ayarları yanlış ayarlandığında bu sorun yaşanır. Müdahale için servisi aramanız gerekmektedir.

Bosch Classic 60 ve 70 LED i Yanıp Sönüyor : Kullanım suyu NTC Hatası
Kombi Kullanım suyu (sıcak su) NTC sensörü arızalı olabilir ya da bağlantılarında sorun olabilir. Servis çağırmanızı öneririz.

Bosch Classic 40-50 ve 60 LED i Yanıp Sönüyor : Isıtma devresinde ısı artış hızı çok yüksek.
Bu arıza durumunda kullanıcı olarak yapabileceğiniz işlem bulunmamaktadır. Pompa veya by-pass hattında sorun olabilir. Net arıza teşhis ve onarımı için mutlaka servis çağırın.

Bosch Classic 40-50-60 ve 70 LED i Yanıp Sönüyor : Yanma odasında atık gaz birikimi-yanma odası sıcaklık sensör sorunu.
Kombi Eşanjörü aşırı kirlenmiş veya tıkanmış olabilir. Yanma odası sıcaklık sensöründe veya bağlantılarda sorun olabilir. Kullanıcı olarak kombiye müdahale etmeden arıza teşhis ve onarımı için mutlaka servis çağırın.

Cerastar

Bosch Cerastar A3 Hata Kodu : Baca Sensör Uyarısı

Bacalı modellerde atık gaz sensöründe (NTC) kesinti veya kısa devre vardır. Servis Çağırmanızı öneririz.

Bosch Cerastar A4 Hata Kodu : Baca Sensör Uyarısı

Bacalı modellerde, baca gazının ortama yayıldığını bildiren hata kodudur. Bacanız tıkalı ve çekmiyor olabilir, kontrol ediniz. Resetleme işleminden sonra arıza tekrarlıyor veya arızada düzelme olmuyor ise mutlaka servis çağırınız. Atık gaz sebebiyle zehirlenebilirsiniz!

Bosch Cerastar A7 Hata Kodu : Kullanım Suyu NTC Sensör Sorunu

Kullanım suyu sensöründe arıza olduğunu belirten uyarı kodudur. Kombide kullanım sıcak suyu sıcaklık kontrolünü sağlar. Bu sorun yaşandığında sensör arızalanmış diyebiliriz. Sensör arızasının yanı sıra kablolarda kısa devre, temassızlık, borularda nemlenme gibi durumlar olabilir. Servis çağırınız.

Bosch Cerastar E9 Hata Kodu : Aşırı Isınma Sorunu

Kombi içerisindeki su sıcaklığının yükseldiğini ve bu sebeple limit termostatın açıldığını belirtir. Limit termostat aşırı sıcaklık sebebi ile kombiyi bloke eder ve bu durumda cihaz çalışmaz. Önce kombi altındaki tesisat vanalarına bakın, kapalı ise açın. Daha sonrasında kombi kış modunda ise kalorifer vanalarını kontrol edin, kapalı ise açın. Buna rağmen arıza devam ediyor ise kombiyi resetleyin. Resetleme işlemi de işe yaramadı ise kombinin; ana eşanjöründe tıkanma/kireçlenme, kalorifer tesisatında tıkanıklık, kalorifer dönüş borusu içindeki filtrede tıkanma, üç yollu vanada konum atlama-ortada kalma, pompada sıkışma durumları söz konusu olabilir. Arızanın net teşhis ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

Bosch Cerastar AC Hata Kodu : Dış Hava Sensör Hatası

Dış hava sensörü dışarı bağlanan ve kombiyi dış ortam sıcaklığına göre çalıştıran bir parçadır. Her kombide olmaz. Kombinizde var ise arızalı ya da elektrik bağlantılarında problem var demektir. Servis çağırmanızı öneririz.

Bosch Cerastar C1 Hata Kodu : Hava Prosestat Hatası

Kombinin prosestat kontağını işletme sırasında kontak açtığını belirten arıza kodudur. Bu durumda sorun prosestat, elektronik kart veya baca fanında olabilir. Servis çağırmanızı öneririz.

Bosch Cerastar C4 Hata Kodu : Hava Prosestat Hatası

Kombide hava prosestatının kontağı açmadığını belirtir. Prosestatın yanı sıra, elektronik kart veya fanda da arıza olabilir. Servis çağırmanızı öneririz.

Bosch Cerastar C6 Hata Kodu : Hava Prosestat Hatası

Kombide hava prosestatının kontağı kapatmadığını açık kaldığını belirtir. Prosestatın yanı sıra, elektronik karta da arıza olabilir. Servis çağırmanızı öneririz.

Bosch Cerastar CC Hata Kodu : Dış hava sıcaklık sensöründe (NTC) kesinti

Bosch Cerastar kombide bu sorun yaşandığında dış hava sensörü olup olmadığına bakılmalıdır. Dış hava sensörü var ise kesinti sorunu vardır yani bağlantılarında veya kablolarında sorun olabilir. Dış hava sensörü yoksa da elektronik kartta sorun olabilir. Servis çağırmanızı öneririz.

Bosch Cerastar EA Hata Kodu : Ateşleme Sorunu

Bu gibi sorunlar gaz yokluğu sebebi ile yaşanmaktadır. Bu durumda öncelikle dairenizde gaz olup olmadığını kontrol ederek gaz vanaları kapalı ise açın. Dairenizde gaz olduğundan ve gaz vanalarının açık olduğundan emin olduktan sonra resetleme işlemi yapın. Resetleme işleminden sonrasında sorun düzelmez ise; anakart, gaz valfi, iyonizasyon ateşleme elektrodunda sorun olabilmektedir. Arızanın net teşhis ve çözümü için servis çağırmalısınız.

Bosch Cerastar E0 Hata Kodu : Anakart Arızası

Anakartta dahili bir sorun olduğunda ekranda beliren arızakodudur. Anakart tamir edilecek veya değişecektir. Arızanın çözümü için servis çağırmalısınız.

Bosch Cerastar F7 – FA Hata Kodu : Yanlış iyonizasyon sinyali sorunu.

Cerastar model kombide yanlış iyonizasyon sinyali olarak adlandırılan bu arıza durumunda ilk olarak kombiyi resetlemelisiniz. 3 resetleme uygulaması sonrasında sonuç değişmez ise uzman yardımı almalsınız. İyonizasyon elektrodunda sorun olabilir, gaz valfi arızalı olabilir veya sorun elektronik kart ile alakalı olabilir. Servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

Classic Condense

A7 Hata Kodu : Sıcak su NTC hatası.
Kullanım suyu NTC sensöründe arıza meydana geldiğini bildiren arıza kodudur. Bu durumda musluklarınızdan sıcak su alamazsınız. Sıcak su sensöründe bir problem olabilir, sensör bağlantılarında kopma ya da nemlenme meydana gelmiş olabilir. Servis çağırmalısınız.

A8 Hata Kodu : BUS iletişim kesintisi sorunu.
Kombi bağlantı kablolarında veya termostatında arıza olabileceğini belirten hata kodudur. Servis çağırmanızı öneririz.

B1 Hata Kodu : Kod anahtarı algılanmıyor.
Kod anahtarı yerine tam anlamı ile takılmadığında, numarası yanlış girildiğinde veya kod anahtarında sorun olduğunda ekranda bu hata kodu belirir. Arızanın net tespit edilerek çözümlenmesi adına uzman yardımı almanız gerekmektedir.

B2/ B3 Hata Kodu : Dahili hata.
Dahili sorundur. Net arıza tespiti yapılması ve arızanın onarılması için mutlaka uzman yardımı alınmalıdır.

C6 Hata Kodu : Fan çalışmıyor.
Fanın işlev sağlamadığını belirten bir arıza kodudur. Bu arıza durumunda fan ile birlikte elektronik kartta da problem olabilmektedir. Kesin arıza tespiti ve çözümü için mutlaka uzman yardımı alınmalıdır.

CC Hata Kodu : Dış hava sensör arızası.
Kombide dış hava sensörü var ise arızalı olabileceğini ya da bağlantılarında sorun olabileceğini belirtir. Dış hava sensöründe sorun varsa müdahale yerinde uzmanı tarafından yapılır. Kombide dış hava sensörü yoksa eğer elektriksel bir sorun olabileceğinden tespit ve onarım adına yine uzman desteği alınmalıdır.

D3 Hata Kodu : Harici sıcaklık limitörü devrede veya 8-9 köprüleri eksik.
Bu arıza durumunda köprü eksik olabilir, soketler yerine tam anlamı ile oturmamış olabilir, yerden ısıtma sıcaklık sınırlayıcısı devreye girmiş olabilir. Kullanıcı olarak cihaza müdahalede bulunmaksızın Bosch Servisi yardımı alınmalıdır.

D5 Hata Kodu : Harici exdern sıcaklık sensör sorunu.
Sensörde sorun olabilir, sensör bağlantılarında veya kablolarında problem olabilir. Teknik açıdan arızanın tespit edilerek çözümlenmesi adına uzman yardımı almanız gerekmektedir.

E2 Hata Kodu : Gidiş suyu sıcaklık sensör problemi.
Gidiş suyu sıcaklık sensörü arızalı olduğunda, sensör borularında veya bağlantılarında problem olduğunda bu sorun yaşanır. Bu gibi arıza durumlarında soruna müdahalede bulunmadan direk servisi aramalı ve yardım almalısınız.

E9 Hata Kodu : STB sorunu.
Bu sorunla karşılaştığınız zaman öncelikle kombi su basıncını kontrol etmelisiniz. Kombi su basıncı düşük ise tesisata su basmak gerekir. Basınç 1 barın altında ise doldurma musluğu yardımı ile kombi basıncını 1.5 bara kadar yükseltin. Sorun düzelmezse eğer resetleme işlemi uygulayın. Arıza durumunda yine bir düzelme durumu olmazsa eğer kombi altındaki tesisat vanalarını ve petek vanalarını kontrol edebilirsiniz. Vanaların kapalı şekilde olmadığından ve açık konumda olduğundan emin olmanız gerekir. Vanalar açık ve buna rağmen arıza durumu devam etmekte ise; ana eşanjör, üç yollu vana, pompa gibi parçalarda sorun olabilir. Tesisat tıkalı veya kalorifer filtresinde tıkanma durumu söz konusu olabilir. Arızanın tespit edilerek onarılması adına mutlaka uzman yardımı almalısınız.

EA Hata Kodu : Ateşleme sistemi sorunu.
Bu sorun kombinin başarılı bir şekilde ateşleme yapamadığını belirtmektedir. Bu arıza durumunda servis öncesi gaz girişlerini kontrol etmelisiniz. Yani konut içinde gaz olduğundan ve kombinize gaz geldiğinden emin olmanız gerekmektedir. Kombiye gaz geldiğinden eminseniz servis öncesi birkaç defa reset uygulaması yapmalısınız. Kombinizi birkaç kez resetlemelisiniz. Resetleme sonrasında da arıza durumu düzelmezse eğer başka bir işlem uygulamadan direk Bosch Servisi arayın. Bu gibi arıza durumlarında; anakartta, gaz armatöründe veya iyonizasyon-ateşleme elektrotlarında sorun olabilmektedir. Arızanın yine de teşhis edilerek onarılması adına uzman yardımı almanız gerekmektedir.

F0/F1 Hata Kodu : Dahili problem.
Böyle bir sorunda cihaza müdahalede bulunmayın. Harici bir problem söz konusu olduğunu belirten bu arıza durumunda sorun ancak yerinde tespit edilebilir. Bu yüzden mutlaka uzman yardımı almalısınız.

F7 Hata Kodu : Kombi kapalı olduğu halde alev devam ediyor.
Kombinin kapalı olmasına karşın alevin yine de algılanmaya devam ettiğin belirten arıza kodudur. Servis öncesi kombinize maksimum 3 kez reset atmalısınız. Resetleme sonrasında arıza durumunda eğer düzelme olmaz ise yani sorun devam ederse bu durumda servisi aramalısınız. İyonizasyon elektrodu, elektronik kart, gaz grubu gibi parçalarda sorun olabilir. Arızanın tespit edilerek onarılması adına uzman yardımı almanız gerekmektedir.

FA Hata Kodu : Gaz kesik olmasına karşın alev devam ediyor.
Gaz kesintisine rağmen alevin yine de devam ettiğini belirten bir arıza kodudur. Bu arıza durumunda teknik açıdan servis gelmeden önce birkaç reset uygulaması deneyebilirsiniz. Resetleme uygulamalarından sonra da arıza durumunda düzelme olmadıysa eğer bu durumda servisi çağırmanız gerekir. İyonizasyon elektrodu arızası, anakart sorunu ya da gaz valfi arızası durumlarında bu sorun karşınıza çıkabilir. Yine de tespit ve çözüm için mutlaka Bosch Servisi yardımı alınmalıdır.

FD Hata Kodu : Reset kilitlenme sorunu.
Reset butonuna olması gerekenden daha uzun süre basıldığında düğme kilitlenir ve ekranda bu hata kodu belirir. Reset butonuna yeniden yeniden basmalısınız. Düzelme olmaz ise cihazı şalterinden kapatıp bir süre sonra yeniden açın. Arıza durumunda yine bir düzelme olmuyorsa eğer servisi arayabilirsiniz.

Classic Plus

Bosch Classic Plus Kombi Arıza Kodları ve çözümlerini sizler için derledik.

Bosch Classic Plus A7 Arıza Kodu : Sıcak Suyu Kullanım Sensörü Arızası
Kullanım suyu sıcaklık sensörü arızalı veya bağlantı kablolarında sorun vardır.

Bosch Classic Plus A8 Arıza Kodu : BUS iletişiminde kesinti hatası
Bağlantı kablosunu ve termostatı kontrol edin.

b1 Kod anahtarı algılanmıyor. Kod anahtarını yerine doğru takın, numarasını
kontrol edin, gerekirse değiştirin.

b3-b2 Dahili hata. İlgili hata bulma kitabına bakın.

Bosch Classic Plus C6 Arıza Kodu : Fan arızası
Fan kablosunu ve fanı kontrol edin. Gerekirse değiştirin.

Bosch Classic Plus CC Arıza Kodu : Dış hava sensörü hatası
Dış hava termostatını ve bağlantı kablosunu kontrol edin.

Bosch Classic Plus d3 Arıza Kodu : 8 9 köprüsü eksik veya harici sıcaklık limitörü devreye girmiş.

Soket yerine oturmamış, köprü eksik, yerden ısıtma sıcaklık sınırlayıcısı devreye girmiş.

Bosch Classic Plus d5 Arıza Kodu : Harici (extern) sıcaklık sensörünü ve kablolarını kontrol edin.

Bosch Classic Plus E2 Arıza Kodu : Gidiş suyu sıcaklık sensörü arızalı.

Sıcaklık sensörünü ve bağlantı kablosunu kontrol edin.

Bosch Classic Plus E9 Arıza Kodu : Isı bloğundaki emniyet termostatı (STB), atık gaz eniyet sensörü veya düşük basınç emniyet şalteri devreye girmiş.
Tesisat basıncını, sıcaklık sensörünü, pompayı, elektronik kart sigortasını ve düşük basınç emniyet şalterini ve bağl. kablolarını kontrol edin, cihazın havasını alın. Isı bloğunun içerisinde bulunan yönlendirmelerinin olup olmadığını kontrol edin.

EA Alev algılanmıyor. Gaz giriş vanası açık mı ? Gaz giriş basıncını,
şebeke bağlantısını, ateşleme elektrodu ve
kablosunu, iyonizasyon elektrodu ve kablosunu, atık
gaz borusunu ve CO2 kontrol edin.

F0 Dahili hata. Elektrische Steckkontakte und Zündleitungen
prüfen, ggf. Leiterplatte tauschen. Gas-Luftverhältnis
(CO2) prüfen.

F1 Dahili hata. İlgili hata bulma kitabına bakın.

F7 Cihaz kapandığı halde alev algılanmaya devam ediyor. Elektrodları kontrol edin. Atık gaz yolu açık mı?
El. kartın nemli olup olmadığını kontrol edin.

FA Gaz kesildiği halde alev algılanmaya devam ediyor. Iyonizasyon elektrodunu ve gaz armatürünü kontrol
edin. Kondens suyu sifonunu temizleyin. Atık gaz yolu açık mı?

Fd Yanlışlıkla vede uzun süreli olarak reset butonuna
basılmış.

Eurosmile

Bosch Eurosmile Reset ve 45°C ışığı yanıp sönüyor : Aşırı sıcaklık uyarısı.
Emniyet termostatının aşırı ısınma nedeniyle ile devreye girdiği arıza durumudur. Kombi içindeki suyun sıcaklığı maksimum dereceyi aştığında bu sorun yaşanır. İlk olarak kombiye reset atmalısınız. Resetleme işlemi sonrasında arıza düzelmez ise kalorifer peteklerinin ve kombinin altındaki tesisat vanaları kontrol ediniz, vanalar kapalı ise açınız. Kombi kış konumunda ise en az 2 kalorifer peteği mutlaka açık durumda olmalıdır. Bu kontroller sonrasında arıza durumunda bir düzelme olmaz ise; kalorifer tesisatı veya kombi eşanjöründe hava ya da tıkanma olabilir, tesisat filtreleri tıkalı olabilir, devirdaim pompası arızalı olabilir, ana eşanjörde kireç ya da tıkanma olabilir, üç yollu vana arızalı olabilir. Servis çağırmanızı öneririz.

Bosch Eurosmile Reset ve 60°C ışığı yanıp sönüyor : Alev Yok
Kombinin alevi görmediğini yani brülörde ateşleme olmadığını belirtir. Sık yaşanan bu arıza durumunda ilk yapılması gereken konut içinde gaz olup olmadığına bakmaktır. Ocağınızı yakarak dairenizde gaz olduğundan emin olun. Dairenizde gaz varsa eğer kombinin yanında bulunan gaz vanası kontrol edilmeli, kapalı ise açılmalıdır. Kombiye gaz geldiğinden eminseniz eğer resetleme işlemi yapmanız gerekir. Düzelme olmaz ise reset atma işlemini 3 kez yapabilirsiniz. Reset atma işleminden sonra da arızada düzelme olmuyorsa eğer; kombi gaz armatörü, elektronik kart ya da iyonizasyon elektrot arızası olabilir. Servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

Bosch Eurosmile Reset ve 75°C ışığı yanıyor : Yanlış Alev Sorunu.
Kombinin alev olmamasına rağmen, alev hissettiğini bildirir. Böyle bir sorunda ilk olarak kombiyi resetlemeniz gerekir. Resetleme işleminden sonra düzelme olmaz ise Anakart, gaz valfi veya iyonizasyon elektrodunda sorun olabilir. Servis çağırmanızı öneririz.

Bosch Eurosmile Reset ve 90°C ışığı yanıp sönüyor : Düşük Voltaj
Kombiye gelen şebeke voltajının düşük olduğunu belirtir. Düşük voltaj sebebi ile kombi kısa süreliğine kendini emniyete almış demektir. Kombi kendisini otomatik olarak resetleyeceği için kombiye müdahale etmeden voltajların düzelmesini beklemelisiniz. Bekleme sonucunda arıza durumunda yine bir düzelme olmaz ise anakart arızası söz konusu olabilir. Servis çağırınız. Bu gibi arıza durumları çok sık yaşanıyor ise kombinize zarar verebilir. Kombi voltaj regülatörü kullanmanızı şiddetle öneririz.

Bosch Eurosmile Reset + 90°C + 45°C ışığı yanıp sönüyor : Hava Basınç Şalteri Hatası
Bosch Eurosmile model kombiler hermetiktir. Bu arıza durumun da hava basınç prosestatında sorun olabileceğini belirtir. Sorun baca fanı veya anakart tada olabilir. Bu sorunda kullanıcı olarak kombiye müdahalede etmeden servis çağırmalıdır.

Bosch Eurosmile Reset + 90°C + 60°C ışığı yanıp sönüyor : Kalorifer NTC Sorunu
Kalorifer devresi NTC sensöründe arıza olabileceğini, sensör kablolarında kopma, kısa devre olabileceğini ya da sensör borularının nem yaptığını belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda teknik açıdan kullanıcı olarak kombiye müdahalede bulunmadan servis çağırmanızı öneririz.

Bosch Eurosmile Reset + 90°C + 75°C ışığı yanıp sönüyor : Sıcak Su NTC Hatası
Kombi Sıcak su NTC sensörü sorunudur. Bu sorunda sensöre bağlı kablolarda kopukluk uya da kısa devre, sensöre bağlı borularda nemlenme durumu da olabilmektedir. Kombiye müdahalede bulunmadan servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

Bosch Eurosmile Sadece 90°C ışığı yanıp sönüyor : Sıcak Suda Aşırı Isınma
Kombiden çıkan kullanım suyu sıcaklığının 95°C yi geçmesi sebebi ile yaşanan arıza durumudur. Sıcak su derecesini kontrol edin yüksek ise düşürün. Kombiye kapatın ve bir süre kadar bekledikten sonra yeniden açın. Arıza durumunda düzelme olmaz ise başka bir şey yapmadan servis çağırın.

Classic Silver

Bosch Classic Silver C1 Hata Kodu : Fan Devri Düşük

Hava prosestatı fanın çalışması sırasında açılıyor ise fan devir hızı sağlayamıyor ve bu yüzden ekranda bu hata kodu yer alıyordur. Bu arıza durumunda fan, prosestat veya elektronik kart arızalı olabilir. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırınız.

Kombi servisi olmak bilgi ve deneyim isteyen bir iştir. Hızlı ve güvenilir servis hizmeti almak isteyenlerin tercihi olarak kombi servis hizmetleri vermekteyiz. Yaygın servis ağımız ve profesyonel teknisyenlerimiz ile uygun fiyatlı servis hizmetleri için bizi arayabilir veya whatsApp hattımızdan danışabilir, servis talebinde bulunabilirsiniz.

Bosch Classic Silver C6 Hata Kodu : Prosestat Hatası

Kombinin ateşleme yapması sırasında prosestatın devreye girmediğini belirtir ya da prosestat devreyi kapatmıyor olabilir. Kullanıcı olarak yapılabilecek herhangi birşey yoktur. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırınız.

Bosch Classic Silver E9 Hata Kodu : Aşırı Isınma

Bu arıza kodu ile karşılaştığınız zaman ilk başta kombinin su basıncını kontrol etmelisiniz. Su basıncı düşük ise kombiye su basmalı daha sonrasında kombiyi resetlemelisiniz. Arızada düzelme olmuyorsa eğer; kombi altındaki tesisata ait vanaları ve radyatör vanalarını kontrol etmelisiniz. Vanalar kapalı ise bu sebeple de aşırı ısınma sorunu yaşanıyor olabilir. Vanalar kapalı ise açın. Yine de sonuç değişmiyorsa eğer mutlaka uzman desteği alın. Bu gibi arıza durumlarında; ana eşanjörde, devir daim motorunda, üç yollu vanada sorun olabilir. Kalorifer filtresi tıkalı olabilir. Kalorifer tesisatında tıkanma durumu olabilir. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırınız.

Bosch Classic Silver E2 Hata Kodu : Kalorifer Sensör Hatası

Bu durum kalorifer sensörünün arızalı olduğunu belirtmekte olan bir hata durumudur. Sensör bağlantılarında sorun olmuş olabilir ya da kabloların da kırılma çatlama meydana gelmiş olabilir. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırınız.

Bosch Classic Silver EA Hata Kodu : Alev Yok

Çok sık meydana gelen arıza durumlarından biridir. Brülörde yanma olmadığını yani cihazın ateşleme yapmadığını belirtir. Bu arıza durumunda öncelikle gaz kontrolü yapmalısınız. Yani konut içinde gaz var mı? Kombiye gaz geliyor mu? Bu kontrolleri yapın ve gaz vanaları kapalı ise mutlaka açın. Gaz vanaları açık ve kombiye gaz gelmesine rağmen arıza devam etmekte ise kombiye reset atın. Resetleme işleminden sonra sorunun düzelmediği durumlarda servis desteği almalısınız. Bu gibi arıza durumlarında; gaz valfinde, iyonizasyon ateşleme elektrodunda veya anakartta problem olabilir. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırınız.

Kombi servisi olmak bilgi ve deneyim isteyen bir iştir. Hızlı ve güvenilir servis hizmeti almak isteyenlerin tercihi olarak kombi servis hizmetleri vermekteyiz. Yaygın servis ağımız ve profesyonel teknisyenlerimiz ile uygun fiyatlı servis hizmetleri için bizi arayabilir veya whatsApp hattımızdan danışabilir, servis talebinde bulunabilirsiniz.

Bosch Classic Silver B1 Hata Kodu : Seçim şalteri sorunu.

Cihazın seçim şalterinin poz ayarlarında bir sorun olduğunu belirtir. Bu gibi arıza durumlarında yeniden ayar gerekebileceğinden mutlaka uzman yardımı almalısınız.

Bosch Classic Silver A7 Hata Kodu : Sıcak Su Sensör Sorunu

Sıcak su sensöründe, sensör bağlantılarında sorun olabileceğini ya da sensörün yanlış takıldığını belirtmekte olan arıza kodudur. Sıcak su sensörü arızalı ya da sensör yanlış monte edilmiş olabilir. Bu arıza durumunda kullanıcı olarak cihaza müdahale etmeyiniz. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırınız.

Bosch Classic Silver CE Hata Kodu : Kalorifer Hattı Sıcaklık Artışı Çok Yüksek.

Bu gibi arıza durumlarında ısıtma devresi sıcaklık ayarında aşırı bir yükselme durumu söz konusu demektir. Cihaz bu arıza durumunda bloke şekilde olacaktır yani çalışmayacaktır. Servis öncesi kombiyi resetlemelisiniz. Resetleme işlemlerinden sonra da arıza durumunda düzelme olmazsa eğer; kalorifer ve tesisat vanalarını kontrol edebilirsiniz. Vanalar kapalı ise açmanız gerekir. Vanalar açık olmasına karşın arıza durumu devam ediyorsa eğer teknik açıdan tespit ve onarım uygulaması adına uzman yardımı almanız gerekir.

Condens 2000

A7 Hata Kodu : Sıcak su NTC hatası.
Kullanım suyu NTC sensöründe arıza meydana geldiğini bildiren arıza kodudur. Bu durumda musluklarınızdan sıcak su alamazsınız. Sıcak su sensöründe bir problem olabilir, sensör bağlantılarında kopma ya da nemlenme meydana gelmiş olabilir. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırmalısınız.

A8 Hata Kodu : BUS iletişim kesintisi sorunu.
Kombi bağlantı kablolarında veya termostatında arıza olabileceğini belirten hata kodudur. Servis çağırmanızı öneririz.

b1 Hata Kodu : Kod anahtarı algılanmıyor.
Kod anahtarı yerine tam anlamı ile takılmadığında, numarası yanlış girildiğinde veya kod anahtarında sorun olduğunda ekranda bu hata kodu belirir. Arızanın net tespit edilerek çözümlenmesi adına uzman yardımı almanız gerekmektedir.

b2 Hata Kodu : Dahili hata.
Dahili sorundur. Net arıza tespiti yapılması ve arızanın onarılması için mutlaka uzman yardımı alınmalıdır.

b3 Hata Kodu : Yoğuşma Sensör Hatası
Bosch Condens 2000 kombilerde Yoğuşma hortumu gidere bağlı ise; yoğuşma kabı problarında sorun olabilir, yoğuşma borusu ya da eşanjörü tıkanmış olabilir. Yoğuşma sensörü arızalanmış olabilir. Arızanın net teşhis ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

C6 Hata Kodu : Fan çalışmıyor.
Fanın işlev sağlamadığını belirten bir arıza kodudur. Bu arıza durumunda fan ile birlikte elektronik kartta da problem olabilmektedir. Kesin arıza tespiti ve çözümü için mutlaka uzman yardımı alınmalıdır.

CC Hata Kodu : Dış hava sensör arızası.
Kombide dış hava sensörü var ise arızalı olabileceğini ya da bağlantılarında sorun olabileceğini belirtir. Dış hava sensöründe sorun varsa müdahale yerinde uzmanı tarafından yapılır. Kombide dış hava sensörü yoksa eğer elektriksel bir sorun olabileceğinden tespit ve onarım adına yine uzman desteği alınmalıdır.

D3 Hata Kodu : Harici sıcaklık limitörü devrede veya 8-9 köprüleri eksik.
Bu arıza durumunda köprü eksik olabilir, soketler yerine tam anlamı ile oturmamış olabilir, yerden ısıtma sıcaklık sınırlayıcısı devreye girmiş olabilir. Kullanıcı olarak cihaza müdahalede bulunmaksızın Bosch Servisi yardımı alınmalıdır.

D5 Hata Kodu : Harici exdern sıcaklık sensör sorunu.
Sensörde sorun olabilir, sensör bağlantılarında veya kablolarında problem olabilir. Teknik açıdan arızanın tespit edilerek çözümlenmesi adına uzman yardımı almanız gerekmektedir.

E2 Hata Kodu : Gidiş suyu sıcaklık sensör problemi.
Gidiş suyu sıcaklık sensörü arızalı olduğunda, sensör borularında veya bağlantılarında problem olduğunda bu sorun yaşanır. Bu gibi arıza durumlarında soruna müdahalede bulunmadan direk servisi aramalı ve yardım almalısınız.

E9 Hata Kodu : STB sorunu.
Bu sorunla karşılaştığınız zaman öncelikle kombi su basıncını kontrol etmelisiniz. Kombi su basıncı düşük ise tesisata su basmak gerekir. Basınç 1 barın altında ise doldurma musluğu yardımı ile kombi basıncını 1.5 bara kadar yükseltin. Sorun düzelmezse eğer resetleme işlemi uygulayın. Arıza durumunda yine bir düzelme durumu olmazsa eğer kombi altındaki tesisat vanalarını ve petek vanalarını kontrol edebilirsiniz. Vanaların kapalı şekilde olmadığından ve açık konumda olduğundan emin olmanız gerekir. Vanalar açık ve buna rağmen arıza durumu devam etmekte ise; ana eşanjör, üç yollu vana, pompa gibi parçalarda sorun olabilir. Tesisat tıkalı veya kalorifer filtresinde tıkanma durumu söz konusu olabilir. Arızanın tespit edilerek onarılması adına mutlaka uzman yardımı almalısınız.

EA Hata Kodu : Ateşleme sistemi sorunu.
Bu sorun kombinin başarılı bir şekilde ateşleme yapamadığını belirtmektedir. Bu arıza durumunda servis öncesi gaz girişlerini kontrol etmelisiniz. Yani konut içinde gaz olduğundan ve kombinize gaz geldiğinden emin olmanız gerekmektedir. Kombiye gaz geldiğinden eminseniz servis öncesi birkaç defa reset uygulaması yapmalısınız. Kombinizi birkaç kez resetlemelisiniz. Resetleme sonrasında da arıza durumu düzelmezse eğer başka bir işlem uygulamadan direk Bosch Servisi arayın. Bu gibi arıza durumlarında; anakartta, gaz armatöründe veya iyonizasyon-ateşleme elektrotlarında sorun olabilmektedir. Arızanın yine de teşhis edilerek onarılması adına uzman yardımı almanız gerekmektedir.

F0/F1 Hata Kodu : Dahili problem.
Böyle bir sorunda cihaza müdahalede bulunmayın. Harici bir problem söz konusu olduğunu belirten bu arıza durumunda sorun ancak yerinde tespit edilebilir. Bu yüzden mutlaka uzman yardımı almalısınız.

F7 Hata Kodu : Kombi kapalı olduğu halde alev devam ediyor.
Kombinin kapalı olmasına karşın alevin yine de algılanmaya devam ettiğin belirten arıza kodudur. Servis öncesi kombinize maksimum 3 kez reset atmalısınız. Resetleme sonrasında arıza durumunda eğer düzelme olmaz ise yani sorun devam ederse bu durumda servisi aramalısınız. İyonizasyon elektrodu, elektronik kart, gaz grubu gibi parçalarda sorun olabilir. Arızanın tespit edilerek onarılması adına uzman yardımı almanız gerekmektedir.

FA Hata Kodu : Gaz kesik olmasına karşın alev devam ediyor.
Gaz kesintisine rağmen alevin yine de devam ettiğini belirten bir arıza kodudur. Bu arıza durumunda teknik açıdan servis gelmeden önce birkaç reset uygulaması deneyebilirsiniz. Resetleme uygulamalarından sonra da arıza durumunda düzelme olmadıysa eğer bu durumda servisi çağırmanız gerekir. İyonizasyon elektrodu arızası, anakart sorunu ya da gaz valfi arızası durumlarında bu sorun karşınıza çıkabilir. Yine de tespit ve çözüm için mutlaka Bosch Servisi yardımı alınmalıdır.

FD Hata Kodu : Reset kilitlenme sorunu.
Reset butonuna olması gerekenden daha uzun süre basıldığında düğme kilitlenir ve ekranda bu hata kodu belirir. Reset butonuna yeniden yeniden basmalısınız. Düzelme olmaz ise cihazı şalterinden kapatıp bir süre sonra yeniden açın. Arıza durumunda yine bir düzelme olmuyorsa eğer servisi arayabilirsiniz.

Lo Uyarı Kodu : Çocuk kilidi açık
Kilit simgesine basılı tutarak tuş kilidini kapatabilirsiniz.