Teknik Servis için Profesyonel Destek

Çalışkan Teknik Servis

Teknik Servisi işini Severek yapmaktayız ve Kalite, güven ile Hizmet vermekteyiz, Şirketimiz kombilerde Termodinamik marka ve model Kombilerde olaşabilecek Arızaları listeledik, Amacımız Müşterilerimiz, Kombi Kullanıcıları ve Ustalarımızın Kombi Alanında Arızaları çözmesi adına Derlediğimiz Arıza Kodları ile İşlemleri daha Kısa sürede tamir ve bakımını kolaylaştırmak.

Termodinamik Kombi Arıza Tespiti

Termodinamik Marka Kombiler için Arıza kodları, Kombilerin çalışma prensibleri birbirine benzer olsa da markalarına göre farklılık gösterebilir. Termodinamik Kombi tamiri için ilgili markada uzmanlaşmış kişilerin işlem yapması gerekmektedir.

Termodinamik Kombilerde Arıza kodları ve Yapılması gereknler Aşağıda listelenmiştir

Termodinamik Kombi Arıza Kodları ve çözümleri

Bluetech

E0 Hata Kodu : Giriş suyu sıcaklık sensörü hatası
Bu hata kodu ekranda yer alıyor ise petekleriniz çalışmıyor ya da beklenen şekilde ısıtmıyor demektir. Kalorifer sensöründe arıza durumu söz konusu olabilir. Kalorifer sensör bağlantılarında kopukluk yada kısa devre olabilir. Ya da sensör kabloları nemlenmiş olabilir. Arızanın net tespiti ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

E1 Hata Kodu : Düşük Su Basıncı
Kombi su basıncının düşük olduğunu belirtir. Bu arıza durumu ile karşılaştığınız zaman tesisata yani kombiye su basmanız gerekir. Bar göstergesine de bakarsanız eğer basıncın 1 bar altını gösterdiğini göreceksiniz. Kombinin altındaki su doldurma musluğu yardımıyla başınç 1,5 bar olana kadar su doldurun. Su basma işleminden sonra arıza düzelir. Doldurma musluğunu da mutlaka kapatın, açık kalmasın. Sorun düzelmezse veya işlemi yapamazsanız eğer resetleme uygulaması yapmalısınız.

E2 Hata Kodu : Ateşleme hatası veya alev sönmesi korunması
Bu arıza durumunda cihaz ateşleme yapmıyor demektir. Ateşleme yapmadığı için de cihaz bloke durumdadır yani çalışmaz. Böyle bir sorunla karşılaştığınız zaman öncelikle kombiye gaz gelip gelmediğini ve konut içinde gaz olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Gaz vanalarının açık olup olmadığını kontrol ediniz, kapalıysa açınız. Ardından resetleme işlemi uygulayın. Bu kontrol ve işlemlerden sonra arıza devam etmekte ise bu durumda başka bir işlem uygulamadan mutlaka uzman yardımı almalısınız. Gaz valfinde, anakartta ya da elektrotlarda (iyonizasyon ve ateşleme) sorun olabilir. Arızanın net tespiti ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

E3 Hata Kodu : Isınma suyu sıcaklık sensörü hatası
Bu hata kodu ekranda yer alıyor ise petekleriniz çalışmıyor ya da beklenen şekilde ısıtmıyor demektir. Kalorifer sensöründe arıza durumu söz konusu olabilir. Kalorifer sensör bağlantılarında kopukluk yada kısa devre olabilir. Ya da sensör kabloları nemlenmiş olabilir. Arızanın net tespiti ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

E4 Hata Kodu : Kullanım suyu sıcaklık sensörü hatası
Sıcak su sorunu yaşayabileceğiniz bir arıza kodudur. Bu arıza durumunda sıcak su sensöründe problem olabilir, sıcak su sensör bağlantılarında kopma olabilir, kısa devre olabilir veya kabloları nemlenmiş olabilir. Arızanın net tespiti ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

E6 Hata Kodu : Baca gazı sistemi anormallik koruması
Atık gaz fan ile sağlanır. Bu sorun yaşanıyor ise kombi baca borusu yerinden çıkmış olabilir kontrol ediniz. Kontrol sonrasI kombiyi resetleyiniz. Resetleme sonrası arıza durumunda düzelme olmaz veya sık sıktekrarlar ise; fan arızalı olabilir, prosestat ya da anakartta problem olabilir. Net tespitin yapılması ve arızanın giderilmesi adına kombiye müdahalede bulunmadan, arızanın net tespiti ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

E7 Hata Kodu : Aşırı ısınma korunması
Cihazda aşırı ısınma sorunu olduğunu belirtmekte olan hata kodudur. Bu durumda öncelikle kombinin altındaki vanaların ve petek vanalarının açık olup olmadığına bakınız, kapalıysa açınız. Daha sonra kombinizi resetleyiniz. Uygulamaları yaptınız ama sonuç değişmiyorsa ve arıza durumu devam ediyor ise; pompa sıkışmış olabilir, üç yollu vana konum atlıyor ya da takılı kalmış olabilir, ana eşanjör kireçlenmiş ya da tıkanmış olabilir, kalorifer filtresi tıkalı olabilir ya da tesisatta tıkanma durumu olabilir. Arızanın net tespiti ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

Termodinamik Bluetech Normal Ekran Kombi arıza kodları ve çözümleri :

E1 Arızası : Ateşleme Hatası
Sıklıkla yaşanılan arıza durumlarından biridir. Bu gibi durumlarda kombi ve daire gaz girişlerini kontrol ederek dairenizde ve kombinize gazın geldiğinden emin olmanız gerekmektedir. Sonrasında kombinize resetleme işlemi yapabilirsiniz. Resetleme ardından sorunda düzelme olmaz ve dairenizde gaz olduğundan eminseniz servisi aramalısınız. Termodinamik Taurus kombinizin; anakartı, gaz valfi ya da elektrotları arızalı olabilir. Arızanın kesin tesbiti ve tamiri için servis çağırmalısınız.

E2 Arızası : Aşırı Isınma Hatası
Bu arıza durumunda kullanıcı olarak biraz bekledikten sonra kombinizi resetlemeniz gerekmektedir. Emniyet termostatı aşırı ısınma algıladığından dolayı kombiyi emniyete almıştır. Resetleme işleminden önce kombinin altındaki vanaların açık olduğundan ve dairenizdeki peteklerden en az iki tanesinin vanalarının açık olduğundan emin olunuz. Resetleme işleminden sonra arıza durumunda düzelme olmaz yahut arıza durumu sık sık tekrarlar ise servis çağırınız.

E3 Arızası : Fan veya Prosestat Hatası
Kombinin atık gaz sistemi sorunu olarak da bilinir. Kombinin çeşidi hermetik olduğu için, bu arıza durumunda baca yerinden çıkmış olabilir, fan arızalı olabilir, anakartta sorun olabilir ya da prosestat arızalı olabilir. Arızanın kesin tesbitinin yapılıp sorunun çözümlenmesi adına mutlaka servis yardımı alınmalıdır.

E4 Arızası : DüşükSu Basıncı
Bu arıza durumunda kombi kalorifer devresi su basıncı düşük demektir, cihaza su basmanız gereklidir. Kombinin altındaki su doldurma musluğu yardımıyla kombi basınç göstergesi 1,5 bar değerine gelene kadar su basınız. Bu değere geldikten sonra doldurma musluğunu kapatmayı unutmayın. Sorun düzelecektir. Sorun hala devam etmekte ise resetleme işlemi yapabilirsiniz. Arıza yine de düzelmiyor ise kombi basınç sondası arızalı olabilir, servis çağırmalısınız.

E6 Arızası : Sıcak Su Sensör Hatası
Kombide kullanım sıcak suyu sıcaklığını ölçen sıcak su NTC sensöründe sorun olduğunu belirtir. Bu durumda sıcak su sensörünün yanı sıra, sensör kablolarında kopma-kısa devre, sensör borularında nem gibi durumlarda da bu sorun yaşanabilir. Servis çağırınız.

E7 Arızası : Kalorifer Sensör Hatası
kombinin kalorifer tesisat suyu ısısını ölçme görevindeki NTC sensöründe sorun olduğunu belirten hata kodudur. Servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

E9 Arızası : Don Korması Aktif

E10 Arızası : Eşanjör Bakım Zamanı
Kombi eşanjöründen düşük verim alındığını ve bakım zamanının geldiğini belirtir. Sıcak su akış şalterinin de gözden geçirilmesi gerekmektedir. Servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

Taurus

Termodinamik Taurus E1 Arızası Nedir
Ateşleme Hatası. Sıklıkla görülen arıza durumlarından biridir. Bu gibi durumlarda kombi ve daire gaz girişlerini kontrol ederek dairenizde ve kombinize gazın geldiğinden emin olmanız gerekmektedir. Sonrasında kombinize resetleme işlemi yapabilirsiniz. Resetleme ardından sorunda düzelme olmaz ve dairenizde gaz olduğundan eminseniz servisi aramalısınız. Termodinamik Taurus kombinizin; anakartı, gaz valfi ya da elektrotları arızalı olabilir. Arızanın kesin tesbiti ve tamiri için servis çağırmalısınız.

Termodinamik Taurus E2 Arızası Nedir
Aşırı Isınma Hatası. Bu arıza durumunda kullanıcı olarak biraz bekledikten sonra kombinizi resetlemeniz gerekmektedir. Emniyet termostatı aşırı ısınma algıladığından dolayı kombiyi emniyete almıştır. Resetleme işleminden önce kombinin altındaki vanaların açık olduğundan ve dairenizdeki peteklerden en az iki tanesinin vanalarının açık olduğundan emin olunuz. Resetleme işleminden sonra arıza durumunda düzelme olmaz yahut arıza durumu sık sık tekrarlar ise servis çağırınız.

Termodinamik Taurus E3 Arızası Nedir
Fan veya Prosestat Hatası. Kombinin atık gaz sistemi sorunu olarak da bilinir. Kombinin çeşidi hermetik olduğu için, bu arıza durumunda baca yerinden çıkmış olabilir, fan arızalı olabilir, anakartta sorun olabilir ya da prosestat arızalı olabilir. Arızanın kesin tesbitinin yapılıp sorunun çözümlenmesi adına mutlaka servis yardımı alınmalıdır.

Termodinamik Taurus E4 Arızası Nedir
DüşükSu Basıncı. Bu arıza durumunda kombi kalorifer devresi su basıncı düşük demektir, cihaza su basmanız gereklidir. Kombinin altındaki su doldurma musluğu yardımıyla kombi basınç göstergesi 1,5 bar değerine gelene kadar su basınız. Bu değere geldikten sonra doldurma musluğunu kapatmayı unutmayın. Sorun düzelecektir. Sorun hala devam etmekte ise resetleme işlemi yapabilirsiniz. Arıza yine de düzelmiyor ise kombi basınç sondası arızalı olabilir, servis çağırmalısınız.

Termodinamik Taurus E6 Arızası Nedir
Sıcak Su Sensör Hatası. Kombide kullanım sıcak suyu sıcaklığını ölçen sıcak su NTC sensöründe sorun olduğunu belirtir. Bu durumda sıcak su sensörünün yanı sıra, sensör kablolarında kopma-kısa devre, sensör borularında nem gibi durumlarda da bu sorun yaşanabilir. Servis çağırınız.

Termodinamik Taurus E7 Arızası Nedir
Kalorifer Sensör Hatası. Kombinin kalorifer tesisat suyu ısısını ölçme görevindeki NTC sensöründe sorun olduğunu belirten hata kodudur. Servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

Termodinamik Taurus E9 Arızası Nedir
Don Koruması Aktif

Termodinamik Taurus E10 Arızası Nedir
Eşanjör Bakım Zamanı. Kombi eşanjöründen düşük verim alındığını ve bakım zamanının geldiğini belirtir. Sıcak su akış şalterinin de gözden geçirilmesi gerekmektedir. Servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

Termoeco

Termodinamik TermoEco E1 Arızası : Ateşleme Hatası
Termodinamik termoeco model kombilerde sıklıkla yaşanılan arıza durumlarından biridir. Bu gibi durumlarda kombi gaz giriş vanasının açık olduğundan ve dairenizde gaz olduğundan emin olmalısınız. Kombi gaz giriş vanasını kontrol edin ve ocağınızı yakarak dairenizde gaz olduğundan emin olun. Sonrasında kombinize resetleme işlemi yapabilirsiniz. Resetleme işleminin ardından sorunda düzelme olmaz ise, Termodinamik Taurus kombinizin; anakartı, gaz valfi ya da elektrotları arızalı olabilir. Arızanın net teşhisi ve onarımı için servis çağırmalısınız.

Termodinamik TermoEco E2 Arızası : Aşırı Isınma Hatası
Bu arıza durumunda kullanıcı olarak biraz bekledikten sonra kombinizi resetlemeniz gerekmektedir. Emniyet termostatı aşırı ısınma algıladığından dolayı kombiyi emniyete almıştır. Resetleme işleminden önce kombinin altındaki kalorifer tesisat vanaların açık olduğundan ve dairenizdeki peteklerden en az iki tanesinin vanalarının açık olduğundan emin olunuz. Resetleme işleminden sonra arıza durumunda düzelme olmaz yahut arıza durumu sık sık tekrarlar ise servis çağırınız.

Termodinamik TermoEco E3 Arızası : Fan veya Prosestat Hatası
Kombinin atık gaz sistemi sorunu olarak da bilinir. Bu arıza durumunda baca yerinden çıkmış olabilir, baca fanı arızalı olabilir, anakartta sorun olabilir ya da prosestat arızalı olabilir. Arızanın kesin tesbitinin yapılıp sorunun çözümlenmesi adına mutlaka servis yardımı alınmalıdır.

Termodinamik TermoEco E4 Arızası : DüşükSu Basıncı
Bu arıza durumunda kombi kalorifer devresi su basıncı düşük demektir, cihaza su basmanız gereklidir. Kombinin altındaki su doldurma musluğu yardımıyla kombi basınç göstergesi 1,5 bar değerine gelene kadar su basınız. Bu değere geldikten sonra doldurma musluğunu kapatmayı unutmayın. Sorun düzelecektir. Sorun hala devam etmekte ise resetleme işlemi yapabilirsiniz. Arıza yine de düzelmiyor ise kombi basınç sondası arızalı olabilir, servis çağırmalısınız.

Termodinamik TermoEco E6 Arızası : Sıcak Su Sensör Hatası
Kombide kullanım sıcak suyu sıcaklığını ölçen sıcak su NTC sensöründe sorun olduğunu belirtir. Bu durumda sıcak su sensörünün yanı sıra, sensör kablolarında kopma-kısa devre, sensör borularında nem gibi durumlarda da bu sorun yaşanabilir. Servis çağırınız.

Termodinamik TermoEco E7 Arızası : Kalorifer Sensör Hatası
kombinin kalorifer tesisat suyu ısısını ölçme görevindeki NTC sensöründe sorun olduğunu belirten hata kodudur. Servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

Termodinamik TermoEco E9 Arızası : Don Koruması Aktif

Termodinamik TermoEco E10 Arızası : Eşanjör Bakım Zamanı
Kombi eşanjöründen düşük verim alındığını ve bakım zamanının geldiğini belirtir. Sıcak su akış şalterinin de gözden geçirilmesi gerekmektedir. Servis çağırmanızı tavsiye ederiz.